Депутати от всички парламентарни групи подкрепиха законопроекта на ПП-ДБ за безплатно лечение на редки заболявания и след навършване на пълнолетие. От всички страни обаче имаше критики, че промяната в закона за здравето решава проблема за малка група пациенти - тези, които са диагностицирани с рядко заболяване в детска възраст и са започнали лечение преди навършването на 18-годишна възраст.
Според оценката на въздействието тази година 25 такива пациенти ще навършат пълнолетие и ще могат да продължат лечението си. Тяхното лечение не е евтино - излиза 8,4 млн. лв. на година. Извън обхвата на промяната обаче остават хората в заварено положение и тези, които бъдат диагностицирани по-късно. За тях огромните разходи остават непокрити от НЗОК и МЗ. Въпреки тези недостатъци, повечето оратори коментираха законопроекта като необходима първа стъпка.
Законът влиза в сила от публикуването му в "Държавен вестник". Днес, поради всеобщото съгласие, той мина наведнъж на първо и на второ четене. Подкрепиха го 150 депутати, като дори вносителите от ПП-ДБ не бяха в пълен състав, а от ДПС гласуваха само двама.
Д-р Антоанета Тончева, генетик, написа във Фейсбук, че това е безобразие за сметка на останалия голям брой болни с редки заболявания. Тя е член на фондация "Мостове" и се закани, че ще продължи да се бори за правата на всички пациенти.