Ако пенсионерите се интересуваха от нови средства за пушене, то несъмнено щяха да забележат известни прилики между вейповете и пенсиите. Преди да свършим парите, всяка парламентарна сила обичаше да се упражнява върху пенсиите и нямаше парламент, който да не свърши някоя поразия по този въпрос. Парите обаче свършиха и вниманието се премести от старите към младите. Сега всеки парламент гледа да остави следа в борбата с модерните опасности - един забрани райския газ, друг - ароматните цигари, трети - наргилетата, четвърти - вейповете. Забраните валят, но децата така и не разбраха за тях - те вече не само употребяват, но и продават, а новостите винаги са една крачка пред законите. С тази горчива поука в новия парламент се появи забраната на всички забрани, след която разрешени да останат почти само "добрите" стари цигари.
Законопроект на Костадин Ангелов от ГЕРБ предлага у нас напълно да се забрани пускането на пазара на електронни цигари, контейнери за многократно пълнене, течности, съдържащи и несъдържащи никотин, и изделия, различни от тютюневи изделия. Промените получиха бърза писта и небивала подкрепа на първо четене, но практически никой не ги харесва в този им вид и никой не си прави илюзии, че те ще работят. Затова, след като вече са написани, те тепърва ще се подлагат на обществено обсъждане, ще се свикват работни групи да ги доизкусуряват, ще се вземат предвид мненията на тютюневите корпорации. С други думи - крайният резултат едва ли ще има нещо общо с началния вид на законопроекта.
Каква точно забрана ще имаме обаче е вторичен въпрос - половинчати или пълни, за възрастни или за деца, забраните не се спазват, защото спазването им не се контролира. Забраната за тютюнопушене на закрито навлиза в 15-атата си година, но малко по малко отпада все повече (не че много се е спазвала, когато и да било). При 130 638 проверки, извършени от РЗИ през 2023 г., установените нарушители са едва 448, а санкционираните юридически лица са само 28, въпреки че те са толкова само в радиус от няколкостотин метра на столичната РЗИ. Забраната за райски газ е доста по-млада, но резултатите от контрола й са същите. От август 2022 г. до юли 2024 г. са направени 23 883 проверки за продажба на райски газ на деца, но са установени само 32 нарушители, въпреки че вероятно
има повече само на един абитуриентски бал
Забраната за продажба на вейпове на деца е най-нова, но не просто не спря продажбата, а имаме смъртен случай.
Провалът на тези забрани са причина Костадин Ангелов да предложи пълна забрана на вейповете - досегашните ограничения не дават ефект, посочва той в мотивите си. Но да се предлагат нови забрани, защото старите не работят, без да се адресират причините, поради които не работят, е безсмислено упражнение. Йордан Цонев го определи като "измиване на ръцете пред народа като Пилат Понтийски". "Нагледахме се на законодателни инициативи, които не работят", възкликна той от трибуната. Дебатът по тези въпроси беше популистки (Тома Биков обяви, че сме лишили цялото общество от скала на ценностите), но все пак очерта и много проблеми.
У нас почти всичко, свързано с общественото здраве, е стоварено за контрол върху регионалните здравни инспекции. Както неведнъж сме писали, те отговарят за всичко от ваксини през витрини за топла храна и фризьорски салони до райски газ. Има десетки други контролни органи, но те имат правомощия да проверяват само собствената си област. Инспекторите по труда например не могат да глобяват за тютюнопушене на работното място. МВР пък не може да уличава работещи без договор. Освен че не могат, повечето администрации и не искат да получават нови задължения, дори когато те не включват обикаляне на нощни заведения и разправии с наркодилъри. Пример за това беше електронизацията на трудовата книжка - задача, която депутатите едва намериха на кого да връчат.
Депутати поискаха при дебата да се дадат правомощия на полицията да контролира и тези нарушения, както е навсякъде по света. Костадин Ангелов поиска МВР да получи достъп до камерите на нощните заведения. "Всеки, който има правомощия, да контролира обществени обекти", призова Васил Пандов (ПП-ДБ), като включи тук и данъчните. "МВР трябва да съсредоточи всички усилия по училищата", каза и Тома Биков (ГЕРБ), макар че веднага призна, че липсват хора. Впрочем,
в нашата администрация винаги липсват и хора, и пари
Така че можем да очакваме отпор за нови задължения и сега.
Наказанията също трудно могат да уплашат нарушителите и не става дума само за заведенията, които предпочитат да си платят глобите за пушачите, отколкото да ги изгонят в съседното заведение. "У нас е по-голям грях да продадеш нещо без касов бон, отколкото да продаваш тютюневи изделия на деца", даде пример Васил Пандов. За първото може да затворят обекта ти, но за второто - не. Затова вероятно скоро ще се появи и законопроект за промени в Наказателния кодекс, с които да се криминализират част от тези нарушения.
Криминализацията обаче отваря темата за цял куп още по-трудни за преодоляване пречки. На всяка забрана търговците отговарят, като прехвърлят продажбата и разпространението на самите деца. Веднага след като влезе в сила забраната за райски газ, полицията хвана ученици да лепят реклами на райски газ около училищата. "Откъде намираш вейп, за да пушиш?", пита БНТ ученици, след като дете загина в Плевен след употреба на вейп с хексахидроканабинол. "Има хора на нашите години, които ги продават. Дистрибутори. Идват до мястото, където кажеш и ти го дават", отговаря едно дете. Все по-често непълнолетни се виждат и в полицейската хроника, хванати с голямо количество вейпове с наркотично съдържание.
Другият проблем са сайтовете. В момента има около 30 сайта за нерегламентирано разпространение на вейпове, каза тези дни пред БНР старши комисар Владимир Димитров, директор на Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП. И според експерти по киберсигурност числото вероятно е в пъти по-голямо. Проблемът е, че да се затвори такъв сайт не е проста работа - ако сайтът се хоства в трети страни, трябва да се иска правна помощ от хостващата страна, обясняват специалистите.
Производителите пък винаги са поне една крачка пред регулациите. Да вземем например никотиновите паучове, които също са предвидени за забрана. Паучовете са тютюнево изделие за орална употреба, а те са забранени по закон. Но всъщност дори в този момент
в метрото ще ви избоде очите реклама
на никотинови паучове, защото, оказва се, те са със синтетичен никотин и законът не ги лови. На всичкото отгоре паучовете не съществуват в нормативната уредба, но се водят акцизна стока, т.е. и техните производители могат да претендират, че са съвсем легални, става ясно от законопроекта на Елисавета Белобрадова и Александър Симидчиев от ПП-ДБ, който трябва да забрани и това изделие.
Вероятно поне част от тези проблеми нямаше да са толкова остри, ако институциите изпълняваха задълженията си по превенция и образование. Едва в последните дни започнаха куп инициативи - кампанията на обществената БНТ "Не дишай смърт", лекции на агенцията за децата по училищата с участието на лекари и т.н. Контрастът с обичайното състояние, в което за такова образование никой никога няма време, е голям. По друг повод - сивата икономика, преди седмица в социалната комисия изслушваха социологът проф. Емилия Ченгелова. "Много силно намалява респекта към социалните норми. Хората не уважават законите, особено младите", каза социологът. Тя определи ситуацията при младите поколения - на възраст 15-24 г., като страшна. "Те едва ли не се гордеят, че нарушават закона", допълни тя. Така че няма защо да се чудят депутатите как така имаме най-стриктното законодателство, а децата ни са шампиони на Европа по вредни навици.