Регионалните здравни инспекции не виждат нарушенията на забраната за тютюнопушене на обществени места. При 130 638 проверки, извършени миналата година, установените нарушители са едва 448, а санкционираните юридически лица са само 28. Данните са посочени в няколко отговора на парламентарни въпроси на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев към здравния министър проф. Христо Хинков. Резултатите от проверките са много далеч от това, което се вижда с просто око.
Въпреки че инспекторите са хванали само 448 нарушители и едва 28 обекта, за същото време на сайта "България без дим" са подадени 534 сигнала за конкретни места с много повече нарушители. В страната има цели населени места, където забрана на тютюнопушенето просто няма. В София има такива заведения на метри от здравното министерство, редовно пушат ватманите в трамваите, разчитайки, че са в отделени кабинки. Тютюнев дим може да се усети и в болници, ведомства, на концерти и т.н. Много от т.нар. зимни градини към ресторантите, за които се водеха големи спорове преди години, също само формално се водят за отворени помещения.
Вероятно малцина знаят, че имаме забрана за тютюнопушене не само на закрити обществени места, а и на някои открити - прилежащите терени и тротоари на детските ясли, градини, училища, ученически общежития; на площадките за игра; на спортни и културни прояви на открити стадиони, летни кина и театри. Въпреки тези текстове в закона за здравето, в детските кътове често се пуши и те често са постлани с фасове, а пред училищата пушат не само родители, а и самите ученици.
На този фон държавата от години се измъква с оправданието, че РЗИ-тата нямат човешки ресурс да следят хиляди обекти. Пише го и в отговорите на проф. Хинков до Ивайло Мирчев.
България има огромен проблем с тютюнопушенето. От години сме на първо място по пушачи в ЕС, при това с голяма преднина. По данни на Националния център по обществено здраве и анализи (2020) България е на първо място по разпространение на тютюнопушенето в ЕС с 39,4% от възрастното население над 20 години. Водещи са показателите и при девойките на 15 години (30,1%), което надвишава процента при младежите - 27,4%. С пушенето са свързани и петте водещи причини за смърт у нас - болестите на кръвообращението и ракът на белия дроб.
Между 2015 и 2021 г. делът на домакинствата, които имат разходи за цигари нараства до 44%. Нарастват и интензивността на пушенето, и средните разходи на едно домакинство за цигари, каза наскоро на форум икономистът от БАН д-р Димитър Събев. Въпреки че уж цените вървят все нагоре, реалната цена на една кутия цигари всъщност намалява (това са разходите на домакинствата за цигари, разделени на броя изпушени кутии).
У нас има и един феномен - богатите хора пушат повече от бедните, макар че и бедните ги настигат. България е страната, където има най-висока смъртност, провокирана от тютюнопушенето, заяви Събев, позовавайки се на данни на Global Burden of Disease Database. След нас по този показател е Сърбия.
Мерки за намаляване дела на пушачите почти липсват. Според СЗО най-ефективни са действия в пет посоки - превенция; защита на хората от тютюневия дим; помощ за отказване на цигарите; забрана на рекламата на цигари и тютюневи изделия; повишаване на акцизите. У нас обаче комплексът от мерки е изключително слаб, показва изследване, публикувано на сайта на Коалиция за живот без тютюнев дим - нашият индекс за устойчивост на контрола на тютюна е 40 от 130 възможни точки. С този резултат България се класира на 29 място от 31 държави, с най-високо разпространение на тютюнопушенето. Зле сме по още един показател - за вмешателството на тютюневата индустрия.
Пълен провал търпим и в подкрепата за отказване на цигарите. Безплатната помощ тук е въпрос на доброволци и усилията на няколко организации. Безплатни онлайн консултации например дава известният пулмолог д-р София Ангелова. Лекарствата, които помагат на пушачите да преодолеят зависимостта си, обаче не се покриват от НЗОК. Никой не знае какво става с парите, които уж трябва да се отделят от приходите от акцизи за превенция.
Намаляването на тютюнопушенето е част от бюджетната програма за превенция на незаразните болести. Според нея, тази година 20 000 души трябва да бъдат включени в дейности за повишаване нивото на информираност за употребата на тютюневи изделия и пасивно пушене - капка в морето.
И бюджетът е в тежка зависимост от тютюна
Бюджетът също е в тежка зависимост от тютюневия бизнес, поради което от години експерти намекват, че държавата всъщност няма интерес да намалява пушачите у нас. За 2023 г. в бюджета са влезли 4,2 млрд. лв. от данъчно облагане на тютюн и тютюневи изделия, показват данни, огласени от д-р Събев. Това е 12,2% от данъчните постъпления по държавния бюджет за 2023 г., посочва той.
ПЪРВАТА ЗАБРАНА
Преди точно 20 години на днешния ден е въведена първата национална забрана за тютюнопушене в барове, ресторанти и работни места. Прави го Ирландия, благодарение на сърцатите усилия на един обикновен държавен служител в службата по обществено здраве - Том Пауър. По това време вече има забрани в редица градове и щати в Америка, но въпреки това съмненията, че такава мярка ще има успех, са били големи, още повече, че я въвежда държава, известна по цял свят с одимените си, задушевни барове, припомня "Гардиън".
На 29 март 2004 г. кръчмите в Ирландия отварят, обсадени от телевизионни екипи от цял свят. Всички очакват бунтове и размирици на недоволни посетители. Но нищо такова не последва и днес забраната е стандарт за десетки страни по света. У нас беше въведена чак на 1 юни 2012 г. под силен натиск на ЕС и при огромна съпротива на ресторантьорите. Забраната в крайна сметка обслужи именно техните интереси с доста щедри схващания за това какво е закрито пространство, които позволяват на напълно затворени помещения да се водят отворени и с позволено пушене. Тези грозни аквариуми заемат половин бул. "Витоша" например в пешеходната й част.
------
Какво става, когато спрем цигарите? Важно е да припомним, че никога не е късно - дори в напреднала възраст и след дълги години пушене, отказването намалява значително риска от заболяване (ако виждате празно поле, изчакайте да се зареди документът или презаредете страницата):