Посещенията на здравен специалист у дома при новородено ще се осъществяват до шест месеца след изписването от родилния дом, а не само в първите две седмици. Тези и други дейности, както и редица нови изследвания, да влязат в пакета, който се плаща от НЗОК, предлага здравното министерство.
Промените в наредбата, която регламентира това, са публикувани за обществено обсъждане. Тъй като да се разширява обхватът на здравното осигуряване е невъзможно при действие на стар бюджет, авторите на промените ги обвързват с евентуален бюджет 2023 - в проекта пише, че наредбата влиза в сила от датата на влизане в сила на Закона за бюджета на НЗОК за 2023 г. Днес служебният премиер Гълъб Донев обяви, че ако не се сформира бързо ново правителство, неговото ще подготви бюджетните закони за тази година.
Сега майката има право на домашни посещения от медицинска сестра, акушерка или лекарски асистент до 14 дни след изписването от родилното отделение. Занапред този времеви период ще се увеличи на шест месеца. Предложената промяна е в унисон с приоритетите на Министерството на здравеопазването за подобряване на здравното обслужване на децата, мотивират се оттам.
Пациентите ще получат достъп и до нови видове изследвания в извънболничната помощ, които досега не са покривани от касата. Така пациентите вече няма да плащат за маркери за сърдечна недостатъчност - натриуретичен пептид (BNP) и фрагмент на прохормона на натриуретичния пептид (NT pro BNT), сърдечен тропонин и витамин Д.
Маркерите за сърдечна недостатъчност и сърдечен тропонин отразяват степента на увреда на сърдечния мускул в резултат на различни етиологични причини и са включени в международните препоръки за проследяване на лечението при сърдечна недостатъчност, посочват от МЗ. Изследването на витамин Д е от значение както за деца във връзка с диагностично уточняване при рахит, така и при възрастни при диагностиката и проследяването на различни заболявания – остеопороза, заболявания на паращитовидните жлези, имунната система и др.
Предлагат се за включване и нови изследвания в област клинична имунология:
• Анти - dsDNA антитела
• Панел АNА профил (nR, NP/Sm, Sm, SS-A, Ro-52, SS-B, ScI70, PM-ScI100, Jo-1, CentrB, PCNA, dsDNA, Nucleosomes, His, ribP, AMA-M2, DFS70)
• Определяне на антифосфолипидни антитела в серум – ИгГ клас
• Определяне на антифосфолипидни антитела в серум – ИгМ клас
Изследванията се провеждат при диагностиката и проследяването на редица системни автоимунни и други заболявания, поясняват от министерството.
Ново предложение има и при клиничните процедури - Ендоваскуларно лечение на абдоминална аорта, долна празна вена и клоновете им. Това ще позволи извършване на минимално инвазивно и минимално травматично ендоваскуларно лечение.
Промените допълват и някои дейности, включени в съществуващи клинични пътеки. Те засягат лечението на левкемия, оперативни процедури на бъбрека, колянно протезиране, диагностициране на хора с хипогликемия и неонатология.