До края на 2023 г. в българския бизнес ще влязат 2.2 млрд. лв. Получателите на тези пари ще бъдат над 4 хил. компании. Става дума за европейски пари, които ще бъдат преразпределени от Фонда на фондовете (ФнФ), който от своя страна ще ги предостави на финансови мениджъри, които да ги инвестират в избрани чрез конкурси дружества. Към европарите финансовите мениджъри ще добавят и собствено съфинансиране.
„Фондът на фондовете управлява ресурс от над 1.2 млрд. лв. Сумата включва средства от четири оперативни програми – „Иновации и конкурентоспособност“, „Управление на човешките ресурси“, „Околна среда и води“ и „Региони в растеж“. Парите не са грантове, те са под формата на дялово участие или приличат на банково финансиране, т.е. след като насърчат развитието на конкретно предприятие, подлежат на възстановяване и след това отиват за финансиране на други фирми. Накратко, ресурсът на Фонда на фондовете е разпределен в дългови и в дялови инструменти. Дяловите инструменти са шест. В момента тече избор на финансов посредник - фонд за технологичен трансфер, който ще осъществява връзката между научните организации, университетите и бизнеса.
Дяловите инструменти са насочени изцяло към подпомагане на предприемачеството и иновациите, т.е. може да се финансират финтех компании, блокчейн технологии. Дълговите инструменти пък се фокусират в иновациите и енергийната ефективност. Средствата по европрограмата „Човешки ресурси“ са за социални предприятия, безработни над 6 месеца или предприемачи под 29 години, които искат да стартират бизнес.