Медия без
политическа реклама

Кабинетът разреши на Фонда на фондовете да влиза във... фондове

Тромавата държавна структура трябва да спаси загубата на неусвоени 300 млн. лева от еврофондовете

13 Авг. 2020
Илияна Кирилова

Мудният и затънал в бюрокрация Фонд на фондовете (ФнФ) получи нови задачи от правителството. На последното си заседание министрите са възложили на тромавата държавна структура да се включи в "навременно, ефективно и законосъобразно изпълнение на дяловите инструменти" по оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) за изтичащия програмен период - 2014- 2020.  Това трябва да стане чрез влизането на ФнФ в "алтернативни фондове", в които участват и частни капитали. Общият публичен ресурс, заделен за дялови участия на ФнФ по ОПИК, е приблизително 150 милиона евро, поясняват от Министерския съвет.

 

Както е известно, България отново изостава с използването на еврофондовете и може да изгуби неусвоените средства от бюджета на ЕС. Въпросът е, че правителството "вкарва в битката" фонд, който не се слави с енергично управление на поверените му средства. Това си пролича и с привличането му в борбата с ковид-кризата, заради което получи ресурс. Фондът на фондовете още се мотае с уреждането на формалностите с търговските банки, чрез които ще се отпускат пари в подкрепа на бизнеса.  

 

В сряда кабинетът е дал съгласие държавният фонд, чието пълно име е "Фонд мениджър на финансови инструменти в България", да участва в "алтернативни инвестиционни фондове". Структурата е със статут на еднолично акционерно дружество. Държавното ЕАД и сега има участия във фондове, но те са негови дъщерни дружества (наричат се Акселератор, Фонд за рискови инвестиции и Мецанин фонд). Идеята е чрез тях да придобива дялове в перспективни фирми, като ги подпомага да се развиват, вливайки им свежо финансиране.

Новото сега е, че ФнФ ще може да прави и публично-частни партньорства. От МС поясняват, че алтернативният инвестиционен фонд е търговско дружество, учредено съвместно от ФнФ - като публичен инвеститор, и частни инвеститори. Фондът се управлява от финансов посредник, избран чрез обществена поръчка.

 

"В съответствие с инвестиционната стратегия чрез алтернативни инвестиционни фондове се реализират пет инструмента за дялови и квази-дялови инвестиции, като общият публичен ресурс, заделен за тази цел, е приблизително 150 милиона евро", поясняват от Министерския съвет. Средствата са от Оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност".

 

ОТ СЛОЖНО ПО-СЛОЖНО

Схемата на работа на Фонда на фондовете е обрасла в процедури и бюрокрация. Той прави дъщерни фондове, после започва да им търси мендижъри, после ги назначава, после те започват да обявявят конкурси, за да изберат фирми и проекти, в които си заслужава да инвестират. В съответствие с инвестиционната стратегия към финансовото споразумение между ФнФ и Управляващия орган на ОПИК 2014-2020 чрез алтернативни инвестиционни фондове се реализират пет инструмента за дялови и квази-дялови инвестиции.

"Фонд мениджър на финансови инструменти в България" ЕАД е търговско дружество със 100% държавно участие в капитала. Правата на държавата в него се упражняват от министъра на финансите. Фондът управлява финансовите инструменти, които се прилагат по програмите, съфинансирани от Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд, както и по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство в България

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?