Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и ДПС опъват корупционен чадър върху общинските съветници

С абсурдни мотиви за нови законови промени общинарите се освобождават от задължението да декларират имущество и интереси

18 Дек. 2018
Всяка седмица юридическото острие на ГЕРБ внася по един скандален законопроект за промени в антикорупционния закон.
Илияна Кирилова
Всяка седмица юридическото острие на ГЕРБ внася по един скандален законопроект за промени в антикорупционния закон.

Една от основните корупционни ниши в държавата - общинските съветници, да се извадят от антикорупционния закон и за тях да отпадне въобще задължението да декларират имущество, несъвместимост и конфликт на интереси. Това предлагат водещите законотворци на ГЕРБ и ДПС, пише "Капитал". Председателят на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) и зам.-председателят Хамид Хамид (ДПС) са внесли в понеделник нов законопроект за промени в антикорупционния закон (Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество), различен от този, който Кирилов внесе точно преди седмица, за да бъде пуснат по бързата писта.

Новите предложения не са по-малко скандални. С тях се слага пълен чадър върху общинските съветници, които изцяло и окончателно се вадят от списъка на лицата, задължени да подават декларации за имущество, интереси и несъвместимости, и подлежащи на проверка за корупция като заемащи висши публични длъжности. Аргументът за това е абсурден - броят на общинските съветници в държавата е около 5400 души, това са твърде много хора и е непосилно да бъдат контролирани.

"С добавянето на тази категория лица ще се блокира системата за деклариране на лицата, заемащи висши публични длъжности, без да са преценени разходите за реализацията на този вид дейност, като използваните средства ще надвишат значително ползите. Ще са необхoдими много повече човешки и материални ресурси, които ще са значителни, в сравнение с постигане на някакъв конкретен положителен резултат при деклариране на тази категория лица", пишат в мотивите си двамата законотворци.

Новият антикорупционен закон влезе в сила в края на януари и с него за първи път общинските съветници бяха вкарани в периметъра на дейностите по превенция на корупцията. Преди това те подаваха само декларации за ограничен кръг несъвместимости, както и декларация за интереси, а само председателите на общинските съвети подаваха и декларация за имущество. Новият закон, от една страна, въведе нови несъвместимости за общинските съветници, като на тях им беше забранено да участват по какъвто и да е начин в управлението на търговски дружества, които имат договори с общината или някакъв вид съдружие. Освен това законът даде срок до 23 февруари т.г. за всички общински съветници да декларират имуществото, интереси, както и да подадат декларация за новите несъвместимости.

Малко след приемането на закона управляващите бяха подложени на силен натиск от всички страни да отменят тези задължения за общинарите с аргумента, че иначе общинските съвети ще останат масово без съветници. И през март законът беше редактиран като задължението за деклариране беше отложено за следващия мандат общински съветници след местните избори през есента на 2019 г. Нещо повече - заедно с това, тихомълком и без обяснения, парламентът заличи и задължението за деклариране на имущество и интереси от общинските съветници. Това стана пак по предложение на Данаил Кирилов. Тогава той не даде никакво обяснение какво го налага, а парламентът го гласува без дебат. Така новият антикорупционен закон на практика остави общинските съветници по-безконтролни, отколкото бяха преди него - поне до следващите избори през 2019 г.

Законопроектът дава и нови репресивни правомощия на комисията, ръководена от Пламен Георгиев. Занапред комисията ще може да призовава гражданите – по ред, който самата тя определя с правилника си. Ако призован гражданин не се яви в определеното време и място без уважителна причина, той хем се глобява, хем се довежда принудително в същия ден от МВР. Глобата за неявяване навреме е от 100 до 2000 лв., а при повторно неявяване без уважителни причини – от 500 до 5000 лв. Органите на КПКОНПИ получават и нови правомощия да "обезпечават запазването на помещения и местности да започването на действия по разследването от органите на досъдебното производство". С цел личната им безопасност те ще могат да ползват маски при контактите си с гражданите.

Всички държави органи и институции са длъжни "незабавно" да информират комисията при получаване на информация за корупция на лице, заемащо висша публична длъжност. Ако не го направят, предвиждат се същите по размер глоби – от 200 до 2000 лв. за първи път и от 500 до 5000 лв. за повторно нарушение. На председателя на КПКОНПИ се осигурява охрана от НСО, каквато ползва главният прокурор - лична охрана и специализиран транспорт в рамките на страната, а при служебно пътуване в чужбина и при необходимост - лична охрана.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата