Няколко германски медии съобщиха, че канцлерката Меркел е обявила на среща с ръководството на Християндемократическия съюз (ХДС) "силни ограничения за неваксинираните", предава "Дойче Веле". Според новинарските портали NTV и T-online Меркел е особено разтревожена от експоненциалния прираст на инфекциите в страната.
Впоследствие беше заявено, че позицията на Меркел не е била правилно отразена. Министърът на здравеопазването Йенс Шпан обяснил по време на срещата, че ограниченията за неваксинирани са правно допустими още отсега, а Меркел просто била кимнала утвърдително с глава. Това съобщават източници, цитирани от вестник "Ди Велт".
Ежедневни тестове и нови ограничения
Цитирано е изказване на министър Шпан, според което не е изключено да се въведат ежедневни тестове на работното място за всички, които не са ваксинирани. Ограниченията можели да са дори по-сериозни от модела, при който се допускат само ваксинирани и преболедували.
Агенция ДПА пък разполага с текста на проектодокумент на Федерацията за мерките през есента и зимата. В него е предвидено персоналът на старческите и социални домове да бъде задължен да се тества поне два пъти седмично, независимо от това дали е ваксиниран или не. Тестове ще се изискват и от посетителите на тези домове.
Вече от доста дни силно растат новите инфекции с коронавирус, а интензивните отделения се пълнят от пациенти с тежка форма на Ковид-19. С оглед на това развитие няколко германски провинции затегнаха мерките срещу пандемията.
Най-сурови те са в Саксония, където в ресторантите и заведенията, както и на масови мероприятия, ще се допускат само ваксинирани и преболедували. В Бавария днес също се обсъждат по-строги ограничения - министър-председателят Маркус Зьодер предлага достъпът до публични мероприятия да е само за ваксинирани и преболедували. Мерки от няколко дни въведе и провинция Баден-Вюртемберг. Който иска да влезе в киносалон, да посети плувен басейн, музей или ресторант, трябва да е ваксиниран, преболедувал или да представи ПСР-тест.
Италия може да преразгледа изискванията за ковид сертификат, когато бъде постигната 90% ваксинация на населението, каза днес заместник-министърът на здравеопазването Андреа Коста, цитиран от БГНЕС.
„Целта е да постигнем 90% ваксинирани и тогава може да преминем към нова фаза и да преразгледаме ограничителните мерки като използването на зелените сертификати”, заяви той в ефира на радио Cusano. За постигането на тази цел не достигат още 2 милиона ваксинирани граждани.
По данни на здравното министерство в Италия 89% от населението над 12-годишна възраст са преминали пълен курс на ваксинация. Властите се надяват до края на годината да постигнат 90%. Темповете на ваксинация се забавиха, тъй като около 7% от италианците отказват да се ваксинират, а освен това има и такива, които се колебаят.
Властите засега държат на системата „зелен сертификат”, която според министрите позволява да се избегне локдаун. В момента зелен сертификат е необходим за работа в държавния и частния сектор, а на театри, кина и музеи бе позволено да работят с пълен капацитет, когато посетителите им имат сертификати.
Вестник Corriere della Sera съобщи, че извънредното положение в страната може да бъде удължено до март 2022 г., а до юни да остане необходимостта от предоставяне на ковид сертификат. Италия въведе извънредно положение заради коронавируса на 31 януари 2020 г., което бе удължавано няколко пъти. От изданието допускат, че решението по този въпрос ще бъде обвързано с указ относно необходимостта от зелен сертификат.
- В САЩ бе разрешена широката употреба на ваксината срещу ковид-19 на Пфайзер/Бионтех за деца на възраст между 5 и 11 години, предадоха информационните агенции. Първите дози може да бъдат поставени още днес.
Съветниците на Центровете за контрол и превенция на заболяванията единодушно подкрепиха ваксинацията в тази възрастова група, като посочиха, че ползите значително превишават рисковете. Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) даде разрешение за 10-микрограмова доза от ваксината за малките деца. Оригиналната доза, която се поставя на децата над 12 години, е 30 микрограма.
"Ние знаем, че милиони родители нямат търпение да ваксинират децата си и с това решение, сега препоръчваме около 28 милиона деца да получат ваксина срещу ковид-19", заяви директорката на Центровете за контрол и превенция на заболяванията Рошел Валенски. Тя отбеляза, че хоспитализациите на деца са се увеличили при последната вълна на пандемията, дължаща се Делта варианта на вируса.
Пфайзер и Бионтех съобщиха, че тяхната ваксина е показала 90,7 процента ефективност при клиничните изпитания сред деца на възраст между 5 и 11 години. Преди САЩ само Китай, Куба и Обединените арабски емирства разрешиха ваксинация на деца в тази възрастова група. В САЩ около 58 процента от населението е напълно ваксинирано, а ваксинираните деца от 12 до 15 години са 47% от общия брой.