Съюзът на съдиите в България призовава президента Румен Радев да наложи вето върху приетите миналата седмица скандални промени в Закона за съдебната власт. Става дума за кариерния бонус, който получават съдебните инспектори след края на мандата им, това, че при предсрочно напускане на поста следващите инспектори получават пълен мандат, а не довършват стария, както и орязването на възможността за съдебен контрол върху актовете на Висшия съдебен съвет.
Промените противоречат на Конституцията, на основните принципи на устройствения акт на съдебната власт и създават предпоставки за произвол при приложението му, се казва в обръщението към държавния глава на най-голямата магистратска гилдийна организация.
Според една от промените при предсрочно прекратяване на мандатите на главния инспектор и инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет, новоизбраните от парламента не довършват мандата им, а получават нов пълен мандат.
Изборът, при предсрочно прекратяване на мандата, на нов член с пълен мандат е в състояние да компрометира приемствеността в институцията. Неслучайно има разминаване в мандатите на народните представители, конституционните съдии и органите на съдебната власт. Не е случайно и разликата в мандатите на изборните и на членовете по право на Висшия съдебен съвет (5 и 7 години), както и на инспекторите и на главния инспектор (4 и 5 години). Инспекторатът взема решения с мнозинство на повече от половината от членовете си, напомнят още съдиите.
Те възразяват и срещу това инспекторите да получават кариерен бонус – да могат да изберат в кой орган на съдебната власт да се върнат. Така се създава привилегия за главния инспектор и инспекторите, за което липсва обществена необходимост. Това противоречи на конкурсното начало за растеж в съдебната кариера. Освен това няма и критерии, по които инспекторите получават повишението.
Магистратите недоволстват и от премахването на възможността всички актове на Висшия съдебен съвет да се обжалват на две инстанции.
Всички тези промени са в противоречие с принципа на правовата държава, тъй като се отклоняват от основните изисквания за предвидимост и прозрачност на законодателния процес и правната сигурност, пише в обръщението. И още: „Нарушават се: основното начало за право на защита на съдиите, прокурорите и следователите; принципът за равнопоставеност и равно третиране на магистратите; изискванията за предвиждане на привилегии на правните субекти по изключение; принципът за асинхронност в мандатите на конституционно установените органи, включително и тези на съдебната власт“.