Скандалът между България и Русия по повод изложбата "75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма" продължава и днес с остри реакции на руската страна. Вчера българското МВнР излезе с изненадващо остра позиция срещу проявата, в която заяви:
„Без да отричаме приноса на СССР за разгрома на нацизма в Европа, не трябва да си затваряме очите, че щиковете на Съветската армия донесоха на народите в централна и източна Европа половин век репресии, заглушаване на гражданската съвест, деформирано икономическо развитие и откъснатост от динамиката на процесите в развитите европейски държави. От гледна точка на международното право фактите са ясни: деветосептемврийският преврат е пряка последица от обявяването на война на България от страна на СССР на 5 септември 1944 г. и последвалото навлизане на съветски войски на територията на неутрална спрямо СССР България. СССР обявява война на България, когато на власт току-що е дошло ново демократично правителство, обявило се за прекратяване на връзките с нацистка Германия и потвърдило позицията на неутралитет на Царство България спрямо Русия. Следва временна окупация на България от СССР и Съюзниците, която формално се администрира от представители на коалицията, но де факто се упражнява изключително чрез съветското военно присъствие.
Дългосрочните последици за България са същите, каквито и за останалите страни от Източна Европа, попаднали в съветската зона на влияние - 45 години управление на тоталитарен режим, опиращ се на болшевишко-ленинския вариант на комунистическата идеология.“
Часове по-късно руското посолство в София пуснаха своя коментар по повод позицията на българското външно министерство. В нея се казва: "Изложбата към 75-та годишнина от освобождението на Източна Европа от нацизма, която на 9 септември ще представим в нашия културно-информационен център, е подготвена със съдействието на Руското историческо дружество и е насочена изключително към запознаване на българското общество с материали от фондовете на руски архиви. Много от тези документи бяха досега непубликувани или неотдавна разсекретени и разказват за решаващата роля на Червената Армия в избавление на човечеството от фашистката чума.
Тази изложба няма нищо общо нито с днешния български вътрешнополитически дебат, нито с отделни политически сили, затова до известна степен сме учудени от това, че може да се правят каквито и да било официални заявления преди запознаване със самата експозиция".
Председателят на комисията по международни отношения на Съвета на Руската федерация Владимир Джабаров коментира, че е неморално да се обвинява Русия за това, че е донесла "окупационен режим". "Надявам се, че президентът на България ще заяви, че това е недопустимо", добави Джабаров пред RT.
Ръководителят на Руското военно-историческо дружество Михаил Мяхков коментира пред ТАСС, че е малко вероятно "България да съществува днес като независима държава, ако не беше освобождението й от профашисткия режим през 1944 г. от Червената армия". "България беше част от фашисткия блок, помагаше на Адолф Хитлер за окупацията на Югославия и Гърция, прие германски войски на своята територия и снабдяваше с различни продукти и материали нацистката армия. Наистина ли България иска да преразгледа резултата от войната? Тогава може да се преразгледа и отношението към нея. Историческата слепота никога не е помагала за нормалното развитие на обществото ", каза Мяхков пред ТАСС.
„Това е част от голямата кампания, която колективният Запад сега води срещу Русия по отношение на изкривяване и преразглеждане на историята“, заяви на свой ред депутатът Олег Морозов пред вестник „Взгляд“, цитиран от Фокус. „Те искат да стигнат до тезата, че Съветският съюз е толкова виновен за началото на войната и за жертвите, колкото този, който я е започнал - Нацистка Германия“, заяви Олег Морозов, член на Комисията по външни работи на Съвета на федерациите. „Много е тъжно, че България беше забелязана в този хор, защото традиционните вековни приятелски отношения между нашите страни са известни. Също така се знае колко кръв е проляла Русия за независимостта на България и за мястото й на политическата карта на света", допълни Морозов.
В ефира на радио Sputnik политологът и кандидат на историческите науки Михаил Смолин пък коментирал позицията на българската страна така: „Що се отнася до източноевропейските страни, които станаха социалистически в резултат на Втората световна война, те имат собствено вътрешно негодувание, че, освобождавайки се от нацистка окупация, те не са получи – както изглежда от днешна гледна точка - национална независимост. Трябва да помним това - България обяви война на САЩ и Великобритания под натиска на Хитлер, но поддържаше дипломатически отношения със СССР. Това обаче не означава, че българската страна е права в своите изявления днес. Съветската армия победи много опасен враг, който не се стремеше да остави на славяните каквато и да било национална независимост. И ако СССР бе загубил тази война, просто нямаше да има независима България на географската карта. Има известна неблагодарност".
Според Смолин, цитиран и от Фокус, с подобни изявления България отхвърля собствената си история. „България обяви война на Германия, когато нашите войски се приближиха към нейна територия. Следователно тук те могат да бъдат възприети като съюзници, участвали в разгрома на Германия в последния етап на войната. И странно е, че те забравят историята си, този период на съвместната борба с нацистка Германия за тяхната свобода. Още по-странно е, че съвременното ръководство на България не помни, че това не е първото освобождение на страната - ние също я освободихме от османското иго, имаме вековни връзки", отбеляза политологът.
Според него София се опитва да следва западноевропейската тенденция. „Изпълнението на българското ръководство е в западноевропейската тенденция, която цели да пренапише историята на Втората световна война, да зачеркнат победителите СССР и да омаловажат основната му тежест в тази обща победа, така че СССР да бъде възприет като същия агресор като Националсоциалистическа Германия“, твърди Михаил Смолин.
„Братята са се заблудили напълно!“: Експертите „размазаха" България, обсъждайки предателското изявление от „съучастниците на Хитлер". Под това заглавия телевизионният канал „Царьград“ публикува статия за последните събития в отношенията между София и Москва. След кратко обобщение на това как се стигна до скандала, медията привежда цяла поредица от коментари в социалните мрежи, в които страната ни е критикувана заради разпространената позицията на МВнР.