Анонимен "високопоставен служител" в Белия дом написа разобличителна статия за президента Доналд Тръмп и я публикува във в. "Ню Йорк таймс", към който американският държавен глава изразява откровена омраза. Тръмп реагира веднага и определи автора като страхливец, защото не е посмял да излезе с името си. Служителят твърди, че в апарата на Белия дом се е зародила вътрешна съпротива срещу импулсивното поведение на президента, който взема недобре обмислени решения и всява объркване сред своите съветници.
"Коренът на проблема е, че Тръмп е аморален", пише тайният служител. "Всеки, който работи с него, знае, че не е привързан към каквито и да било ясни принципи, които да го ръководят при вземането на решения. Той бе избран в качеството си на републиканец, но слабо се интересува от идеалите на консерватизма като свободата на мисълта, свободата на търговията и свободата на хората. В най-добрия случай се преструва, че ги уважава, в най-лошия – направо ги атакува. Освен познатото му твърдение, че „пресата е враг на народа“, импулсите му обикновено са антитърговски и антидемократични. Високопоставени служители се стараят да изолират работата си от неговите капризи. Те се отнасят с недоверие към неговите твърдения и действия, защото знаят, че всяка минута може да промени мнението си“.
От времето на аферата „Уотъргейт“ (1972-1974 г.) не се е случвало високопоставен служител да разобличава президент на САЩ чрез анонимни публикации. Преди 45 години източникът на в. „Вашингтон пост“, нарекъл се „Дълбокото гърло“ (по идея от порнофилм), изнесе сведения, които разобличиха президента Ричард Никсън, че е знаел за подслушването на предизборния щаб на демократите в хотела "Уотъргейт", но е лъгал. Заради лъжата му, че нищо не знае, започна подготовка на процедура за отстраняването му, но той предпочете сам да подаде оставка през 1974 г. „Дълбокото гърло“ сам се разкри чак през 2005 г. и тогава се разбра, че информатор на журналистите Боб Удуърд и Карл Бърнстайн (удостоени с наградата „Пулицър") е бил заместник-директорът на ФБР Марк Фелт. Той почина три години по-късно на 95 години.
„Ню Йорк таймс“ пише, че знае самоличността на новия високопоставен информатор, но по негова воля крие името му, за да не бъде уволнен незабавно. В САЩ за разлика от повечето държави в Европа журналистите не са защитени от правото да пазят в тайна анонимните си източници на информация. Ако бъде заведено дело, съдът ще наложи тежки финансови санкции на вестника, докато не му съобщи как се казва източникът от Белия дом, който по договор е длъжен да пази служебната и държавна тайна. Въпреки това американските медии обикновено отказват да се подчинят на такова съдебно разпореждане.
Анонимният служител се възмущава, че президентът Тръмп има по-голяма симпатия към автократи и диктатори като руския президент Владимир Путин и севернокорейския лидер Ким Чен Ун, отколкото към съюзниците и съмишлениците на САЩ. Той разказва, че Тръмп се е съгласил много неохотно да изгони руски дипломати заради аферата „Скрипал“ във Великобритания. Авторът на статията изразява симпатия към починалия сенатор Джон Маккейн, който бе остър критик на Тръмп.
„Вашингтон пост“ пише днес, че публикацията на разобличителя от Белия дом е предизвикала пристъп на „вулканичен гняв“ у президента и го е хвърлила в „безмерна ярост“. Той наредил незабавно да бъде издирен предателят, както и всички участници в „съпротивителното движение“ в Белия дом, за които се твърди в статията на „Ню Йорк таймс“.