Медия без
политическа реклама

Опашката на четвъртата коронавълна се оказа дълга

Очаквам пандемията да се ограничи след Омикрон, коментира проф. Илко Гетов

23 Дек. 2021Обновена
Илияна Кирилова

Излизането от четвъртата коронавълна се оказа бавно, а България очаква нов тласък в разпространението заради новия щам Омикрон през януари. Положителните проби се запазват на нивото от 6% от направените тестове, а новите случаи са 1463, показва последната статистика на единния информационен портал. 

Столицата продължава да е с най-много случаи - 361, следвана от Пловдив - 137 новорегистрирани с вируса, Варна (129) и Бургас (112). 410 са новопостъпилите в болница, като броят на хоспитализираните е общо 4241. Излекуваните за последното денонощие са 1305. 

В дните преди празниците ваксинацията върви с относително високо темпо - поставени са 16 502 нови дози. Хората със завършен ваксинационен цикъл са 1 890 723, бустерни дози са си направили 244 321 души. 

Битката с болестта за последното денонощие са загубили 56 души. 

ТЕНДЕНЦИИ

Има добра новина за развитието на пандемията - очаква се вирусът да започне да се самоограничама към септември, октомври, след варианта Омикрон. Ако до март обаче у нас нямаме 50 на сто ваксинирани, ще станем гнездо на нов вариант на вируса. Това коментира в подкаста на БНР за ваксините проф. Илко Гетов, българският представител в Европейската агенция по лекарствата. Според Гетов правилната стратегия не е държавата да се опитва да пребори антиваксърите, а спокойно да убеди колебаещите се в ползата от ваксинацията. Против съм стимулирането с материални средства - не може с публични средства да се стимулира някой, защото решил да се ваксинира, счита още Гетов. Той обясни, че разработената ваксина за деца от "Пфайер/Бионтех" няма да остане сама на пазара - подобен продукт е разработил и производителят "Модерна", за вързастовата група 6-11 г., като документацията в момента се разглежда. Текат и клинични изпитания на ваксина за деца от 3 до 5 години. Очаква се до март да има и подобрени ваксини, които да отговорят на новите щамове. 

РИСК ОТ ХОСПИТАЛИЗАЦИИ

Добри новини за риска от усложнения при новия вариант на коронавируса - Омикрон, съобщават различни изследователски екипи. Според изследване на "Импириъл колидж" новият щам се кара по-леко, като рискът от хоспитализация и усложнения е  20-25% по нисък спрямо варианта Делта. Рискът от рязко влошаване на състоянието в рамките на едно денонощие и хоспитализация е 40% по-нисък. Според предварителни резултати на друго изследване, проведено в Шотландия, рискът от хоспитализация при Омикрон е 70% по-нисък от този при Делта. 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата