Излизането от четвъртата коронавълна се оказа бавно, а България очаква нов тласък в разпространението заради новия щам Омикрон през януари. Положителните проби се запазват на нивото от 6% от направените тестове, а новите случаи са 1463, показва последната статистика на единния информационен портал.
Столицата продължава да е с най-много случаи - 361, следвана от Пловдив - 137 новорегистрирани с вируса, Варна (129) и Бургас (112). 410 са новопостъпилите в болница, като броят на хоспитализираните е общо 4241. Излекуваните за последното денонощие са 1305.
В дните преди празниците ваксинацията върви с относително високо темпо - поставени са 16 502 нови дози. Хората със завършен ваксинационен цикъл са 1 890 723, бустерни дози са си направили 244 321 души.
Битката с болестта за последното денонощие са загубили 56 души.
ТЕНДЕНЦИИ
Има добра новина за развитието на пандемията - очаква се вирусът да започне да се самоограничама към септември, октомври, след варианта Омикрон. Ако до март обаче у нас нямаме 50 на сто ваксинирани, ще станем гнездо на нов вариант на вируса. Това коментира в подкаста на БНР за ваксините проф. Илко Гетов, българският представител в Европейската агенция по лекарствата. Според Гетов правилната стратегия не е държавата да се опитва да пребори антиваксърите, а спокойно да убеди колебаещите се в ползата от ваксинацията. Против съм стимулирането с материални средства - не може с публични средства да се стимулира някой, защото решил да се ваксинира, счита още Гетов. Той обясни, че разработената ваксина за деца от "Пфайер/Бионтех" няма да остане сама на пазара - подобен продукт е разработил и производителят "Модерна", за вързастовата група 6-11 г., като документацията в момента се разглежда. Текат и клинични изпитания на ваксина за деца от 3 до 5 години. Очаква се до март да има и подобрени ваксини, които да отговорят на новите щамове.
РИСК ОТ ХОСПИТАЛИЗАЦИИ
Добри новини за риска от усложнения при новия вариант на коронавируса - Омикрон, съобщават различни изследователски екипи. Според изследване на "Импириъл колидж" новият щам се кара по-леко, като рискът от хоспитализация и усложнения е 20-25% по нисък спрямо варианта Делта. Рискът от рязко влошаване на състоянието в рамките на едно денонощие и хоспитализация е 40% по-нисък. Според предварителни резултати на друго изследване, проведено в Шотландия, рискът от хоспитализация при Омикрон е 70% по-нисък от този при Делта.