Медия без
политическа реклама

Политолози: Цунамито на националпопулизма не се състоя

29 Май 2019
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Популизмът и езикът на омразата имат много общо - около това мнение се обединиха социолози и политолози, които участваха в конференцията „Политика срещу омразата. Картография на фашизоидните движения в Европа и България“, предаде репортер на БГНЕС.

Политологът проф. Антоний Тодоров заяви, че цунамито на националпопулизма не се е състояло. „Не се състоя цунамито на националпопулизма, който е основният носител на езика на омразата. Това цунами е тихо надигане на огромна вълна, която може да ни залее неочаквано, което е изключително опасно“, заяви преподавателят по политически науки в НБУ. 

Според него трябва да се противопоставяме всекидневно на неговата употреба, като се противопоставяме на опитите да се въвлече в образованието и медиите. „Той е като в агресивната реклама. Тя разчита на това, че ще каже нещо силно, нещо остро. Аз се притеснявам от интелектуалци, които казват, че няма да бъдат политически конкретни. Тя се изкриви от политически сили, който под този вид коректност разбират някакъв вид демократично лицемерие. Няма да назоваваме нещата каквито са, а ще ги прикриваме“, каза проф. Тодоров и поясни, че политическата коректност е възникнала като стратегия да се предотврати езикът на омразата.

Проф. Ивайло Дичев вижда две опасности – крайно десните и крайно левите. „Едните искат разпадане на Евросъюза, а другите искат връщане на социализма под някаква форма. Популизмът е другата опасност, защото при него политиците много бързо сменят своите позиции, като се нагаждат към емоциите. Работят със страстите“, заяви той и добави, че тази нова опасност е по-голяма за хората, защото са малко подготвени срещу нея.

Според него популизмът е такъв стил, в който политикът се харесва на публиката и предлага това, което се търси. Популисти са Тони Блеър и Силвио Берлускони. У нас такъв е Бойко Борисов, който създаде знаци и печели хората с езика си, заяви проф. Дичев.  

„Виждаме, че да си верен на идеология, да си последователен вече не е на мода. Политиците са комедианти, които играят театър, променят рязко мислите си, сърдят се. Доналд Тръмп е върхът на това нещо. Той прескача съветниците си, традиционните медии, кабинета и директно пише туитове на хората. В България Бойко Борисов рязко завива в своята политика. В момента, в който излязат пет души на улицата, той веднага, за да няма напрежение сменя позицията“, обясни проф. Дичев.

Той подчерта, че експертите са големият враг на популистите, но е безспорно, че общество не може да се управлява с хрумвания. 

„Популизмът и езикът на омразата са свързани. Един от ресурсите на популистите е омразата, защото те измислят някакви страхове, мобилизират страсти. Най-силната емоция е страхът. Майкъл Гоув във Великобритания каза, че на народа му е писнало от експерти. Матео Салвини пък казва, че ще направи Европа на здравия разум. Кой е здравият разум? Хората от улицата ли?“, попита риторично той.

Попитан от БГНЕС защо езикът на омразата проби всички слоеве на обществото, Дичев каза, че това е в резултат на силно конкурентната медийна среда, в която, за да бъдеш чут трябва да кажеш нещо агресивно или да направиш някакъв обрат. „Оцеляват само най-шумните. Всеки от нас, за да бъде чут започва да радикализира и да разказва истории“, коментира Дичев. Той е категоричен, че проблемът може да бъде туширан, първо като бъде разбран и след това като научим децата в училище на логическо мислене, а не на медийна грамотност.

„Не може някои да излезе и да каже, че ще намали данъците, а в същото време да обещава, че ще увеличи социалните помощи. Както и че норвежците ще дойдат тук, за да ни взимат децата. Човек трябва да има здрав разум, за да установи, че това не е вярно“, подчерта Дичев и добави, че освен всичко това е необходима и регулация и Закон за медиите, който да включва и дигиталните.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата