Медия без
политическа реклама

Пуснаха за обсъждане изцяло нов закон за движение по пътищата

Изпълнителната власт предлага и отделен нов закон за водачите на МПС. Ще има и закон за пътните превозни средства

25 Яну. 2019Обновена
БГНЕС архив

Изпълнителната власт пусна за обществено обсъждане проект на изцяло нов закон за движение по пътищата, както и проект за несъществувал до момента отделен закон за водачите на моторни превозни средства. И двата проекта са вече на правителствения Портал за обществени консултации strategy.bg. От тях става ясно, че ще има и трети, отделен закон - закон за пътните превозни средства, който към момента не е на сайта. В него ще изискванията за одобряването на типа превозно средство и за пускането на пазара, за извършването на технически прегледи, реда за регистрация на превозните средства и т.н.

Със сегашните действия на практика започва осъществяването на много старата и често споменавата идея да има няколко нормативни акта, свързани с движението по пътищата и те да отменят и заменят сега действащия един единствен общ закон за движение по пътищата. Винаги изтъкваната причина е, че този закон урежда прекалено широка материя, че постоянно се налагат изменения (от влизането му в сила през 1999 г досега той е променян над 80 пъти), че е огромен по обем, че това води до хаос, до объркване, до липса на системност, че е необходимо той да урежда само правилата за движение и административно-наказателната отговорност при неспазването им. Както и действащият в момента закон, така и проектозаконът обаче е огромен - има над 240 члена и то с разпоредби, разписани  много подробно и разположени на над 100 страници. Нещо, което със сигурност предполага също възможност за хаос, объркване, невъзможност за запознаване с години с всички норми. Предлаганият проект изобщо не предполага и да се сложи край на постоянните промени. Освен това, макар и с поразместени като място текстове, проектът на практика се припокрива със сега действащия едноименен закон - и по отношение на правилата на движение, и за нарушенията, и за видовете наказания, включително и начина за тяхното налагане. Нещо, което вероятно и трудно ще обоснове нуждата от изцяло нов вариант. 

На практика се предлагат нови и сравнително подробно разписани правила за велосипедисти (виж Каре 1), както и за новите водачи (виж Каре 2). Има и някои промени, свързани отново и обичайно с повишаване на някои наказания, като например отново се предлага вдигане на глобата за минаване на червен светофар и тя от 100 до стане 150 лв.

 

От проектите и съпътстващите документи става ясно, че създатели и водещи в процеса очевидно са от изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" на Министерство на транспорта.

 

Именно те посочват, че

 

нуждата от нов, отделен закон за водачите на МПС е аргументиран

 

с това, че действащият закон за движение по пътищата, който сега регламентира и тази материя е с прекалено широк предмет, води до объркване и постоянни проблеми. "Законът за движението по пътищата урежда правилата за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, изискванията към пътните превозни средства за участие в движението по тези пътища, изискванията за правоспособност на водачите на пътните превозни средства, правата и задълженията на участниците в движението и на съответните служби и длъжностни лица, както и принудителните мерки, които се прилагат, и наказанията за нарушаване на разпоредбите на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове. Прекалено широкият предмет на закона затруднява неговото възприемане и налага чести изменения и допълнения, продиктувани от актовете на Европейския съюз в тази област и динамиката на обществените отношения", пишат авторите на проекта. Те посочват, че действащият Закон за движението по пътищата е от 1999 г. и

 

от приемането му досега в него са направени множество изменения и допълнения (над 80),

 

предвид обширната материя, която законът регламентира, предвид че в него, освен правила за движението по пътищата, се съдържат и разпоредби относно изискванията към превозните средства и водачите. Отделно от това има и недобра систематизация на правилата за движението по пътищата и недостатъчна яснота на правната уредба.

Авторите посочват и друг аргумент за отделен закон. Според него "състоянието на безопасността на движението по пътищата е отражение не само на състоянието на пътната инфраструктура, правилата за движение и техническата изправност на пътните превозни средства, движещи се по пътищата, отворени за обществено ползване, но и на други определящи транспортния процес фактори – поведението на участниците в движението, квалификацията и умението на водачите, качеството на провежданото обучение за придобиване на правоспособност за управление и на водачите на МПС, психологическата и физическата годност на водачите".

 

Проектозаконът за водачите на МПС урежда правилата за

 

придобиване и възстановяване на правоспособност за управление на МПС, изискванията към кандидатите за придобиване на правоспособност  и към водачите, както и  към лицата, извършващи обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС, към лицата, извършващи психологически изследвания. Правилата за движение по пътищата и контролът за спазването им ще се регламентират в нов Закон за движението по пътищата, а правилата за пътните превозни средства – в нов Закон за пътните превозни средства. По този начин щяло да се избягва и необходимостта от изменения и допълнения в Закона за водачите на моторни превозни средства, когато се налагат промени по отношение на правилата за движение и на пътните превозни средства.

Със закона за водачите на МПС се систематизирали правилата и общите изисквания към водачите  и кандидатите за придобиване на правоспособност за управление. Следват правилата за провеждане на теоретичните и практическите изпити за придобиване на правоспособност за управление на МПС, изискванията към лицата, извършващи теоретично и практическо обучение на тези кандидати, към лицата, провеждащи психологически изследвания, последвани от компетенциите на държавните органи и разпоредбите за принудителните административни мерки и за отговорността за нарушенията на разпоредбите на закона.

В закона са регламентирани:

- изискванията за придобиване на правоспособност за управление на МПС, "свързани с възприемане на пътната обстановка, за необходимите поведение и умения за управление на моторни превозни средства";

- промяна на начина на провеждане на теоретичния изпит, който ще се състои от решаване на тест за проверка на знанията на кандидата за придобиване на правоспособност за управление на МПС и проверка на възприятията и поведението му чрез интерактивни видеоклипове;

- промяна на начина на провеждане на практическия изпит, с което се цели да се проверят поведението, способностите и уменията на кандидата при управление на моторни превозни средства на учебна площадка, по пътища, отворени за обществено ползване в и извън населените места;

- ясно определяне на условията и реда за получаване на права за организиране и извършване на обучение на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС и на права за провеждане на психологически изследвания;

- намаляване на административната тежест, като режимът за учебнитецентрове, които провеждат обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства се променя от разрешителен на регистрационен;

- облекчаване на реда за продължаване на срока на регистрация за всичкирежими, предвидени в закона.

Предвидено е например увеличаване на броя на хората, които ще бъдат подлагани на тестове за психологическа годност, но това е свързано снарушения на закона за движение по пътищата. В масовия случай няма да има такива. Тестове обаче са предвидени за участниците в комисиите по изпитите. Такива ще си има, както и досега за професионалните категории, както и за таксиметровите шофьори.

Авторите се хвалят, че със законопроекта се въвеждат нови методи за оценка на уменията и възприятията на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства при провеждането на теоретичните изпити. Новият законопроект предвиждал и намаляване на административната тежест, като режимът за фирмите, които провеждат обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства се променя от разрешителен на регистрационен, а редът за продължаване на срока на регистрация за всички режими, уредени в закона е значително облекчен.

 

С новият закон за движение по пътищата пък

 

се преследвали много различни цели. Автори на проекта твърдят, че е предвидена нова процедура за връчване на наказателни постановления и влизане в сила, създаване на отделен ред за налагане на наказания спрямо лица без адрес в България. Създаване на възможност за административни нарушения, за които не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки за отчет на извършените нарушения, да може да бъде наложена с фиш глоба за съответното нарушение, без това да е обвързано с момента на извършването и мястото на нарушението.

Предвидено е и:

- Създаване на допълнителни правила, целящи повишаване на безопасността на велосипедистите, пешеходците и слизащите и качващите се в превозните средства пътници.

- Въвеждане на загуба на правоспособност за нарушителите, склонни към извършването на чести нарушения на правилата за движение по пътищата, сериозно застрашаващи безопасността на движението.

- Създаване на възможност за контролиране и санкциониране на превишаванията на средна скорост от водачите на моторни превозни средства.

- Прецизиране на размера на най-ниските глоби, съобразно социално-икономическото положение и степента на обществена опасност на нарушенията.
- Предвиждане на фиксирани размери на наказанията като се премахнат голяма част от санкциите с долна и горна граница.

 

 

КАРЕ 1

 

Специфични правила за движението на двуколесни превозни средства

Чл. 128. На водача на двуколесно пътно превозно средство е забранено:
1. да се движи успоредно до друго двуколесно пътно превозно средство;
2. да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка, както и да освобождава педалите, с които задвижва превозното средство;
3. да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;
4. да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
5. да бъде теглен от друго пътно превозно средство;
6. да управлява превозно средство на места, предназначени само за пешеходци; тази забрана не се отнася за водачи на велосипеди на възраст до 12 години;
7. да управлява превозното средство на едно колело;
8. да управлява превозното средство прав, без да използва мястото за сядане – за двуколесните моторни превозни средства от категория L.

Чл. 129. Водачът на велосипед:

1. през тъмната част на денонощието, или при намалена видимост, или при управление извън населените места, следва да има добре различими светлоотразителни елементи върху облеклото си или да носи аксесоари с такива елементи;

2. ако не е навършил 16 години, може да се движи по платното за движение само с каска;

3. се движи с включени светлини през тъмната част на денонощието;
4. при наличие на обособена велосипедна лента или алея се движи по съответната лента или алея по посока на движението (при обособена велосипедна алея с двупосочно движение се движи по дясната лента на алеята по посока на движението), а при липса на такива се движи възможно най-близо до дясната граница на платното за движение;

5. може да се движи в други пътни ленти при спазване правилата за извършване на маневри, когато извършването на съответната маневра не може да бъде направено от велосипедната лента, велосипедната алея, или възможно най-близо до дясната граница на платното за движение;

6. може да се движи в други пътни ленти, когато е необходимо да заобиколи препятствия на платното за движение;

7. може да се движи в други пътни ленти при изпреварване на други велосипеди в съответствие с общите правила за изпреварване и извършване на маневри;

8. може да изпреварва от дясната страна неподвижна или бавнодвижеща се колона от моторни превозни средства с повишено внимание и готовност за незабавно спиране;

9. при заобикаляне на паркирани или престояващи пътни превозни средства се движи на достатъчно странично разстояние от тях, осигуряващо безопасното им заобикаляне;

10. когато пресича платното за движение на пешеходна пътека е длъжен да слезе от велосипеда и да премине през нея като пешеходец;

11. не може да използва устройства за подаване на звуков сигнал, различни от звънец.

Чл. 130. Движението на велосипеди в група за тренировка е разрешено само ако пред и зад групата има придружители с автомобил или мотоциклет.

---------

 

КАРЕ 2

 

чл. 22. (1) Всеки водач може да управлява само моторно превозно средство от категорията, за която притежава свидетелство за управление, а водачът, притежаващ свидетелство за управление от категория Ттм - само трамвайни мотриси.

(2) Нов водач, придобил правоспособност за управление на моторни превозни средства от категория В или В1, през първите шест месеца от придобиването на правоспособността може да управлява моторни превозни средства с мощност до 50 kW, съгласно свидетелството им за регистрация, а ако моторното превозно средство е с по-голяма мощност - само с придружител, притежаващ правоспособност за управление на моторни превозни средства от категории В1 или В от не по-малко от 5 години. Придружителят трябва да не е с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда, и да не е употребил наркотични вещества или техни аналози и да не е наказван с лишаване от право да управлява моторни превозни средства през последните 5 години.

Ако в шестмесечния срок на новия водач е наложено наказание лишаване от право да управлява моторни превозни средства, след изтърпяване на наказанието и връщане на свидетелството за управление на моторни превозни средства срокът (шестмесечният) започва да тече отново.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата