От днес в Швеция влиза в сила нов закон, който позволява на властите за затварят бизнеси и да налагат глоби при неспазване на мерките срещу разпространение на коронавируса.
"Тези мерки са широообхватни и са необходими не само за облекчаване на положението на здравните работници, които се трудят ден и нощ", заяви премиерът Стефан Ловрен.
Законът позволява на шведското правителство да въвежда най-строги ограничения срещу разпространението на коронавирусната инфекция. Досега страната разчиташе на доброволното социално дистанциране, което позволяваше по-голямата част от обществения и икономически живот да остане отворена.
Според новоприетия закон, който от днес е в сила, спортни зали и центрове, големи търговски обекти и обществени басейни трябва да определят максимален брой посетители, в зависимост от размера на своите помещения. Частните събирания пък се ограничават до 8 души - правило, което досега се прилагаше само за публични събития.
Стратегията на Швеция бе доста критикувана, с изтъкване на факта, че в страната има много по-голяма смъртност от COVID-19, в сравнение с другите скандинавски държави.
"Шведската стратегия срещу коронавируса винаги е означавала комбинация от правила и забрани, позволяващи на хората да поемат отговорност за самите себе си - каза Ловрен. - В същото време беше очевидно, че Швеция се нуждае от по-специфично законодателство, за да ограничи предаването на вируса".
Смъртните случаи, свързвани с COVID-19 в Швеция са над 9400 и хорът на критиците в страната става все по-голям. Наскоро дори крал Карл XVI Густаф отправи рядко срещана критика, като посочи, че големият брой смъртни случаи е доказателство, че отговорът на Швеция на коронавируса е неуспешен.