Легендарният Граф Влад Цепеш - Дракула е бил в Свищов и е водил битка с османците там. Това обяви на пресконференция в Свищов археологът проф. Николай Овчаров. Той е открил находки, доказващи, според него, че Дракула е бил в района. Това става едва на десетия ден от старта на археологическите разкопки в средновековната крепост Калето.
Екипът на Овчаров е открил характерни гюлета за кулеврини (б.р. - кулеврина е далекобойно огнестрелно оръжие, предшественик на мускета и аркебуза, като най-ранните сведения за него са от началото на XV век), които са използвани не по-късно от XVI век. Именно те, според археолога, доказват достоверността на историческия извор, даващ информация за сблъсъците между Дракула и османците. Според данните Дракула обсажда крепостта през 1461 г. Успява да разгроми османците и най-вероятно прекарва зимата в крепостта.
Пред журналистите Овчаров разказа, че с екипа му вече са преминали през калдъръма от началото на XIX век и пласта от опожаряването на крепостта, след което са достигнали до по-долния пласт - от XV-XVI век. Именно там са открили едни много характерни гюлета.
Професорът допълни, че постепенно навлизат в средновековния български пласт, в който от вчера са започнали да излизат български, римски монети и монети на византийския император Андроник II и сина му Михаил.
„Излязоха и други находки от керамика, които ни показват доста за интензивния живот, който се е водил тук в продължение на столетие. Нещо много интересно – върху една тухла намерихме част от отпечатан латински надпис от IV-V век, на който се чете латинското съкращение за кохорта. Нашата хипотеза е, че става дума именно за последния период от присъствието на римляните в този район. Знаем, че те първо са обитавали центъра на I Италийски легион в Нове, който се намира в края на Свищов, но към IV-V век, вследствие на варварските нашествия той е изоставен и тогава се изгражда късно античната крепост, която се проучва в момента“, разказа Николай Овчаров, като поясни, че преди средновековния период тук е имало късно антична крепост и най-вероятно този надпис е свързан с нея.
„Няма да можем да разкрием тази година цялата крепост, тъй като ще продължим до средата на юни, но това е едно добро начало, което слагаме. Мисля че това, което излиза, данните които имаме, находките които открихме, тази прекрасна запазеност на зидовете, просто задължават да бъде продължено проучването и през следващата година“, обясни археологът и допълни, че би се радвал , ако се намери по-голямо финансиране, защото разкопките се правят с много хора.
Той е получил 30 000 лв. от община Свищов за разкопките, стана ясно на пресконференцията.
На въпрос на журналисти, какво още очаква да бъде открито, професор Овчаров обясни, че в средновековния български период се очаква да бъде разкрито какви сгради има в крепостта. „Допускам, че може да има и църква, на базата на част от корниз, който е открихме по време на сегашните разкопки.“, каза той.
На въпрос за развитието на културния туризъм Николай Овчаров каза: „С община Свищов правим сериозни разкопки, които имат за цел тя да бъде експонирана по-нататък и да стане един от паметниците на културния туризъм в този край…. Има голяма даденост в Свищов - има Нове, който е много важен, има чудесната възрожденска архитектура в града и средновековния замък, който ако успеем да го направим ще затворим нещата и ще се получи изключително добър туристически продукт.
Свищовската крепост е една от най-добре документираните крепости, с много данни за нея в историческите документи, които датират още от 1385 г.