Медия без
политическа реклама

US санкции заплашват Сърбия заради сделка с руско въоръжение

Президентът Вучич призова сърбите да не се страхуват от налагане на мащабни санкции,

08 Ноем. 2019

Представител на САЩ се очаква днес в Белград да обсъди покупката на нови руски зенитен ракетен комплекс, което може да докара на Сърбия американски санкции, съобщи БНР като цитира световните медии.

Сръбските военни силно зависят от руски и съветски оръжейни технологии, но оръжейните сделки на Москва подлежат на санкции от САЩ заради ролята ѝ в конфликта в Украйна. 

Белградската агенция Бета съобщи, че Томас Зарзецки – пратеник на Бюрото за международна сигурност и неразпространение на оръжията в Държавния департамент, ще обсъди как Сърбия се съобразява със санкциите. Визитата му не бе обявена от посолството на САЩ.

Сърбия купи неотдавна от Руската Федерация зенитни ракетно-артилерийски комплекси “Панцир-С”, като доставката им се очаква до няколко месеца. Подобни зенитни ракетно-артилерийски комплекси се използват от руските военни в Сирия за защитата на авиобаза “Хмеймим” и базата на ВМФ на РФ в Тартус. В последните години Белград купи и руски изтребители МиГ-29, хеликоптери, танкове и бронетранспортьори.

Безпокойството на САЩ се засили миналия месец, когато Русия изпрати зенитно-ракетен комплекс С-400 и „Панцир“ за учения в Сърбия.

Матю Палмър, пратеник на САЩ за Западните Балкани, каза миналата седмица, че Сърбия рискува да бъде подложена на санкции заради оръжейните си сделки с Русия. Наказанията може да варират от забрани за издаване на визи до отказ за даване на лицензи за износ.

Президентът Александър Вучич призова сърбите късно в четвъртък да не се страхуват, че ще бъдат наложени мащабни санкции, подобни на онези през 90-те години на XX век по време на войните в бивша Югославия.

„Когато САЩ решават за такива санкции… те се налагат срещу компания или индивид, а не срещу цялата страна“, каза той.

Сърбия обяви военен неутралитет през 2006 г. и през 2015 г. се присъедини към програмата на НАТО „Партньорство за мир“ макар да не се стреми към членство в алианса.

Сърбия освен това разчита на Русия за подкрепа в отказа за признаването на Косово, което едностранно обяви независимост през 2008 г.

Няма причини САЩ да въведат санкции срещу Сърбия, заяви вчера външният министър Ивица Дачич. Сърбия не нарушава санкциите, които Америка въведе за внос на руско въоръжение, и затова не би трябвало да има проблеми, каза Дачич по повод очакваното посещение в Белград на Зарзецки. 

  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?