Медия без
политическа реклама

Все повече българи се подлагат на нелегални трансплантации

Донори са готови да се разделят с бъбрек срещу 5-7 хил. евро

13 Септ. 2019
Pixabay

Все повече българи се подлагат на нелегални трансплантации в Турция - това се вижда от медицинската документация, която пациентите представят впоследствие и от качеството на извършените манипулации, коментира днес пред Нова телевизия началникът на клиниката по неврология и трансплантация към УМБАЛ "Александровска" проф. Емил Паскалев.

Вчера бе разкрит нелегален канал за органи, в който посредници набират доброволци да се разделят с бъбрека си срещу заплащане и уреждат фалшиви документи за нуждаещите се от трансплантация. До момента са установени петима донори, които са се възползвали от дейността на групата, като те са предоставили орган на петима пациенти. Установени са още двама души, които са били в готовност да се възползват от дейността на групата, както и още трима донори, които са очаквали да се включат в схемата, обясни днес заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Любомир Янев.

Единият от участниците в групата е с криминална регистрация за обсебване, а другият е регистриран за използване на неистински документ и за измама в особено големи размери. Проверява се дали в схемата са замесени и лекари, тъй като преди да заминат за Турция, на кандидат-донорите са правени лабораторни тестове.

Събраните до момента доказателства сочат, че при успешна операция, донорите получавали между 5 и 7 хил. евро. Нуждаещите се от трансплантация обаче са плащали за орган многократно повече - между 50 и 100 хил. евро.

В момента чакащите за бъбрек у нас са около 1050. В същото време трансплантациите годишно са по-малко от 10. Операциите на черно водят до усложнения, предупреждават медиците. „Много често идват пациенти, които са трансплантирани, но не достигат до нормална бъбречна функция. Понякога идват с епикризи, в които няма почти никакви данни, чисто медицински, по отношение на самата оперативна интервенция, по отношение на донора, по отношение на имунологични изследвания”, заяви Паскалев. „Много често те нямат юридическа стойност, защото нямат нито печат, нито подпис. Ние искаме превод от тях от турски на български. Преводът става чрез "Гугъл" и той е изключително несъдържателен, защото не се превежда от лице, което има медицински познания върху проблема”, каза още той.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

трансплантации, донори

Още по темата