Медия без
политическа реклама

„Обединени патриоти“ искат да обединяват психолозите в камара

Снимка: Архив

Управляващите готвят пореден опит да съберат в крупна организация хората, упражняващи дадена професия. Този път на мушката са психолозите в България. Те ще могат да работят като такива единствено ако членуват в Камарата на психолозите, чието създаване е предвидено в проект на Закон за съсловната организация и дейността на психолозите, внесен в парламента от „Обединени патриоти“.

Идеята е камарата да замести съществуващото в момента Дружество на психолозите в България. Това е сдружение с идеална цел и е най-старата и многобройна асоциация на професионалните психолози у нас. Членуването в него обаче е доброволно, докато в новата камара ще бъде задължително.

Законът ясно посочва, че всички психолози, които упражняват професията било самостоятелно, било под надзора на водещия специализацията им, трябва да бъдат членове на камарата и да бъдат вписани в публичен регистър, който тя ще поддържа. Само психолозите, които не работят по професията си, могат да членуват доброволно.

За да бъде вписан в регистъра, всеки психолог ще трябва да подаде заявление до камарата, към което да приложи копие от диплома за степен по психология, да посочи къде работи, какъв стаж има и др. Заявлението ще се разглежда от управителния съвет на камарата, който може да го приеме или отхвърли. Отказът може да се обжалва пред съда.

Вписаните психолози ще бъдат длъжни да спазват етичен кодекс и професионални стандарти, одобрени от общото събрание на членовете на камарата. Неспазването им ще води до наказания. Санкциите могат да бъдат порицание, глоба от една до пет минимални заплати и заличаване от регистъра за срок от 3 месеца до 2 години, което на практика означава, че наказаните няма да могат да работят по професията си.

Наказанията ще се определят от комисия по професионална етика. Наказателните постановления ще се издават от председателя на камарата и ще могат да се обжалват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

МОТИВИ

В мотивите към проектозакона се посочва, че основната му цел е да уреди в цялост професията по подобие на законите, регулиращи съсловните организации на лекарите, нотариусите, адвокатите и архитектите. Твърди се, че проектът е бил обсъждан на национални и регионални срещи на представители на професионалната общност през последните 10 години, както и консултиран с отделни депутати в Народното събрание.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата