Медия без
политическа реклама

До 300 часа на година става разрешеният извънреден труд

Социалното министерство подготвя нов ремонт на Кодекса на труда

21 Февр. 2020
Деница Сачева
БГНЕС
Деница Сачева

До 300 часа извънреден труд да могат да се полагат у нас, предлага социалното министерство с пакет от промени в Кодекса на труда - един от най-ремонтираните ни закони. Това обаче ще е възможно при договаряне между социалните партньори. В момента разрешеният извънреден труд е 150 часа и би следвало и в бъдеще да остане толкова при липса на договорка между синдикати и работодатели.

Министерството на труда предлага и намаляване на минималния изискуем стаж за придобиване на право на платен годишен отпуск на 4 месеца, съобщи социалният министър Деница Сачева, цитирана от Дарик радио. Сега човек трябва да има минимум 8 месеца стаж, за да ползва платен отпуск. В съответствие със законодателството на ЕС, министерството предлага и максималният период за сумирано изчисляване на работното време да стане 4 месеца (при шест сега).

Искането за увеличаване на извънредния труд се поставя отдавна от работодателите, които твърдят, че това би им помогнало да планират по-гъвкаво дейността си на фона на кризата за кадри. Сега на практика у нас извънредният труд е забранен освен в някои случаи, като например работа във връзка с отбраната на страната, преодоляване на последици от бедствия, неотложни работи по възстановяване на водоснабдяване, канализация, транспорт и т.н. Извън тези извънредни събития работодателят трябва да докаже, че има усилена сезонна работа или трябва да се довърши започната работа, която не може да бъде извършена през редовното работно време, за да работят служителите му извънредно. И в тези случаи извънредният труд не може да надвишава 150 часа на година.

Намерението на МТСП е да се запази сегашното ограничение от 150 часа на година, но в случай, че работодатели и синдикати се договорят, извънредната работа да може да се увеличи до 300 часа годишно. Синдикатите не подкрепят подобна промяна, тъй като смятат, че и сега половината от положения труд не се отчита и не се заплаща. Според Сачева разширяването на възможностите за извънреден труд ще бъде своеобразен тест за развитието на индустриалните отношения в страната. На съмненията за нарушения при отчитането на труда тя отвръща с намерение да се повиши санкцията при използване на недеклариран труд.

Сред другите промени има и такива по отношение на командированите работници, като за тях освен минимална заплата за приемащата държава, ще се гарантират и всички допълнителни възнаграждения по тамошното законодателство. Конкретните текстове с изменения се очаква да бъдат готови до края на март.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата