Главният прокурор Сотир Цацаров, неговият заместник и кандидат за поста му Иван Гешев и шефовете на цивилното и военното разузнаване са обсъждали в САЩ шпионския скандал около движение "Русофили" и неговия председател Николай Малинов. Това твърдят източници на "Свободна Европа" по повод визитата на ръководителите на службите и прокуратурата зад океана, която продължи три дни.
По информация на медията лично Цацаров е поискал среща със своя колега в Щатите, като визитата е била организирани от американското Министерство на правосъдието, част от което е и ФБР. Неназован високопоставен западен дипломат заявил пред "Свободна Европа", че процедурата по избор на нов главен прокурор у нас буди безпокойство, тъй като в нея участва само един кандидат. "Трябва да има избор в един демократичен процес", коментирал той. По негови думи посещението на българските представители във Вашингтон "не трябва да бъде приемано като някакво послание, независимо в каква посока, за конкретен кандидат". Той уточнява още, че става дума за рутинно посещение: "Ние провеждаме рутинни консултации между правоохранителните си органи и всяка визита, където и да е, е част от този процес". Приоритетна тема от американска страна е било "чуждестранното зловредно влияние", което се свързва с подкрепяни от Кремъл дейности на територията на България.
Въпреки че Цацаров и Гешев, заедно с шефовете на ДАНС, на външното и на военното разузнаване Димитър Георгиев, Атанас Атанасов и Велко Атанасов, са отпътували за САЩ още в понеделник, от държавното обвинение съобщиха за визитата едва в сряда. Ден по-късно от пресцентъра на прокуратурата дори изпратиха снимка на петимата, на която обаче липсват представители на службите за сигурност на Щатите. Оттам посочват още, че "основна тема на разговорите е сътрудничеството между правоохранителните органи на САЩ и България, обменът на информация, противодействието на корупцията и организираната престъпност, прането на пари, както и действията в защита на националната сигурност". По информация на "Свободна Европа" приоритетна тема от американска страна е било "чуждестранното зловредно влияние", което се свързва с подкрепяни от Кремъл дейности на територията на България.
Междувременно неправителствените организации „Антикорупционен фонд“ и „Институт за пазарна икономика“ внесоха във Висшия съдебен съвет (ВСС) въпроси до единствения кандидат за ръководител на прокуратурата Иван Гешев. "Според вас какъв следва да бъде механизмът, който да обезпечи ефективно, бързо и независимо разследване при достатъчен обществен надзор, когато е налице съмнение за извършено престъпление от страна на действащ главен прокурор?", гласи един от въпросите. Друго питане към Гешев е дали депутатът Делян Пеевски трябва да бъде разпитан по делото за фалита на КТБ. „Отговорният подход изисква на кандидата Гешев да бъдат зададени въпроси от името на гражданското общество, на научните и професионалните среди, както законът повелява. За съжаление, по значителна част от въпросите г-н Гешев мълчи,“ посочва директорът на АКФ Бойко Станкушев.