Централната избирателна комисия (ЦИК) отново ще работи с частната фирма „Сиела Норма” за машинното гласуване. С решение на комисарите от днес, 1 октомври, „Сиела Норма” беше определена за изпълнител на обществена поръчка за техническото осигуряване на вота с устройствата. Поръчката засяга частичните местни избори на 3 октомври, както и президентските и парламентарните избори на 14 ноември. Стойността й възлиза на 12 млн. лв.
Фирмата ще се погрижи, на първо място, за 61 устройства за гласуване, на които трябва да бъдат въведени параметрите на бюлетините, да се конфигурират, инсталират и настроят за частичния вот. Второ, трябва да извърши същото и за 12 400 машини за изборите на 14 ноември. Трето, да поеме тези дейности за същия брой устройства и при евентуален втори тур на президентския вот на 21 ноември. Част от поръчката са и логистичното осигуряване и техническото обслужване на машини.
По принцип ЦИК очакваше, че към настоящия момент нейните специалисти ще могат сами да модифицират софтуера на машините за всякакви видове избори, без намесата на производителя и доставчика. Това обаче не може да стане. Причината е, че действието на договорите, по които ЦИК следва да получи възможност самостоятелно да променя софтуера, все още не е приключило. Поне така излиза от изключително сложното обяснение, дадено в цитираното решение на комисията.
Както стана обичайна практика, за да определят директно изпълнителя на поръчката (в случая „Сиела Норма”), комисарите се възползваха от разпоредбата в Закона за обществените поръчки, която позволява такъв подход при изключителни обстоятелства, независещи от възложителя (в случая ЦИК). А изключителното обстоятелство (както винаги) е, че остава твърде малко време до провеждането на изборите, и бавеното може да доведе до това ЦИК да не успее да изпълни възложените му по закон задължения.
Договорът, който предстои да бъде сключен между ЦИК и „Сиела Норма”, не засяга закупуването на допълнителни машини за 14 ноември. Придобиването им се отложи, поне за момента, тъй като офертите, които изборната администрация получи, надхвърлят отпуснатия й за целта бюджет.
Какво стана с разписките?
От Общественият съвет към ЦИК, в който влизат неправителствени организации, наблюдаващи изборите и изборния процес, припомниха за висящ въпрос, по който комисарите мълчат. Става въпрос за контролното преброяване на разписките от машините, каквото трябваше да се проведе за 1343 избирателни секции в страната от последния вот на 11 юли 2021 г. Няма нови резултати от юли насам, когато стана ясно, че се откриват разминавания между числовите данни от машинното гласуване и данните от контролните разписки в 30 избирателни секции в чужбина, отново от изборите на 11 юли.
"Няма нито първични данни, нито анализ на съответствието на намерените в кутията разписки при контролното броене и отчетените резултати в секционния протокол / от флашката. Това подкопава общественото доверие в процеса. Публикуването на пълната информация за контролното броене, с евентуалните проблеми и извлечения опит за преодоляването им при следващите избори, е важна стъпка за противодействие на недоверието", коментират разтревожено от Обществения съвет в становище, цитирано от БГНЕС.