От днес е в сила новият ред за изчисляване на паричните обезщетения за безработица на лица с придобит осигурителен стаж в чужбина, съобщиха от Националния осигурителен институт. На практика той прекратява досегашната възможност с 2-3 дни работа зад граница човек да получава по 2200 лв. месечни обезщетения за безработица. Промените, направени в Кодекса за социално осигуряване в тази връзка, добиха популярност под названието "френска безработица" заради примерите на българи, работили за кратко във Франция, след което получават големи обезщетения за безработица у нас за разлика от сънародниците ни, работили у нас и останали без работа, за които помощите се изчисляват по друг ред.
"От 13 август 2024 г. при изчисляване на паричните обезщетения за безработица на лица с придобит осигурителен стаж в друга държава членка на ЕС, Европейското икономическо пространство и Швейцария ще се вземат предвид доходите, получавани от тях по време на последната им работа и всички доходи за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването им, независимо дали са упражнявали дейност в България или в друга държава членка на ЕС, ЕИП и Швейцария", посочват от НОИ. Досега се вземаха предвид само доходите от последната месторабота (по силата на еврорегламент), без значение дали тя е била само за 2-3 дни. От НОИ добавят, че с промените в Кодекса за социално осигуряване парламентът "внесе справедливост и възможност да бъдат намалени злоупотребите при отпускането на обезщетенията за безработица, както и да бъдат създадени еднакви условия за изчисляване на този вид обезщетение на всички български граждани".
Този нов ред за изчисляване се прилага само когато към 13 август 2024 г. парично обезщетение за безработица не е отпуснато, независимо от датата на прекратяване на осигуряването и от датата на подаване от лицето на заявление за отпускане на парично обезщетение, уточняват от института. Отпуснатите обезщетения на лица с осигурителен стаж, придобит по законодателството на държава, с която се прилагат европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, продължават да се изплащат в определените размери и срок.