Бюджетната комисия в Народното събрание прие на второ четене законопроекта, с който социалните плащания се замразяват на нивото си към края на миналата година заради липсата на бюджет. С промените детските надбавки остават на миналогодишното си ниво до края на март. Без промяна ще са обезщетенията за безработица, втората година на майчинството и др., които се плащат от НОИ. На старото си ниво остават и плащанията за работа на първа линия от НЗОК. Днес за пръв път в парламента дойде и финансовият министър Асен Василев, който пропусна дебатите при първо четене на законопроекта.
Няколко важни неща бяха включени в законопроекта извън първоначалните предложения на Министерския съвет. Сред тях е заплащането за личните асистенти, което ще бъде увеличено, а няма да остане на миналогодишното си ниво, както несправедливо предлага правителството. Друг въпрос бе повдигнат от омбудсмана Диана Ковачева - запорите върху ковид добавките, които не са защитени и за много пенсионери отиват за покриване на дългове, въпреки че имат антикризисен характер.
Утре законопроектът ще бъде гласуван на второ четене и в пленарна зала.
ЛИЧНИ АСИСТЕНТИ
Единодушно депутатите се отказаха да замразяват плащанията на личните асистенти, както предлагаше правителството. По закона за личната помощ тяхното възнаграждение трябваше да стане от 1,2 пъти минималната заплата на 1,4 от нея от 1 януари. Неясно защо кабинетът реши да спести от тази нищожна сума и да замрази възнаграждението на 1,2 от минималната заплата. Днес този параграф бе зачеркнат от първоначалния законопроект с гласовете от всички партии. Така заплащането на личните асистенти ще се увеличи, а след март трябва да се увеличи още веднъж с увеличението на минималната заплата.
ЗАПОРИТЕ ВЪРХУ КОВИД ДОБАВКИТЕ
По отношение на несеквестируемостта на добавките, председателят на комисията Любомир Каримански (ИТН) изтъкна, че и сега има такава защита на социалните плащания. Проблемът се оказа на друго място - в търговските банки, обясни той. Те не си правели труда да разграничат кое плащане е от пенсия и социална добавка и кое е от друг доход. Така когато в банката пристигне номер на сметка, тя веднага прави запор, без да разграничи какво е плащането.
Каримански обеща да се изпрати писмо до централната банка, която да даде указания към банките. "Ще окажем техническа помощ, тъй като тези плащания излизат от 2-3 сметки на НОИ, Агенцията за социално подпомагане и др. и тези сметки могат да се посочат", обеща финансовият министър Асен Василев. Омбудсманът Диана Ковачева настоя все пак да се добави специален текст в законопроекта, който да защити от запор добавките. Предложението й бе прието от депутатите.
КОМПЕНСАЦИИТЕ ВЪРХУ ПЕНСИИТЕ
Днес в законопроекта бе гласувана и важна промяна за пенсионерите, които този месец бяха неприятно изненадани с по-ниски суми от пенсия и добавка въпреки уверенията на управляващите, че няма да има такива случаи. Основният размер на пенсията бе увеличен за всички чрез нормативна промяна или преизчисление през стажа, но заради намалената наполовина ковид добавка 1,068 млн. пенсионери получиха по-малки суми.
Заради по-ниските суми депутатите предлагат компенсация, която ще е разликата между основната пенсия и добавка към декември и основната пенсия и добавка към януари. Така обаче проблемите с преизчислението се решават по най-несправедливия начин и ще зависят от волята на управляващите вместо от обективни критерии.
На заседанието Хасан Адемов (ДПС) поиска информация откъде ще дойдат парите за компенсациите, но не получи конкретен отговор от Василев, който само каза, че ги има в централния бюджет на база икономии и необходимите средства ще бъдат отпуснати на НОИ с постановление на МС. "Как ще преструктурирате нещо, което още не е прието", попита Адемов. "Ние сега нямаме бюджет, но имаме доста постъпления директно в бюджета на НОИ като преизпълнение. Имаме преизпълнение и в бюджета, така че нямаме проблеми да осигурим средства", отвърна финансовият министър.
ПРЕДИСТОРИЯ
Както "Сега" писа многократно, с преизчислението има много по-сериозен проблем - от него бе премахната индексацията за 2017, 2018 и 2019 г. Мотивите на НОИ да не я включи в преизчислението са, че през тези години е имало аналогично на последното преизчисление през стажа, но с по-нисък коефициент. Така, според осигурителните експерти, промените от 2017-2019 г. биха довели до намаление на новите пенсии, ако се включат. През 2018 и 2019 г. обаче имаше и увеличение с твърд процент, като за всеки пенсионер се вземаше по-благоприятният вариант. НОИ обаче не прави индексация за тези години дори в тези случаи, които според много възрастни ги ощетява.
За съжаление, при дебатите по проблемите на преизчислението категорично бе отхвърлена възможност за ново преизчисление, поради което основният размер на пенсията оттук нататък няма да се променя. Така заради новото увеличение, на практика от пенсиите на близо 1 млн. пенсионери беше извадено увеличение, приложено през 2017, 2018 и 2019 г.