Парламентът е длъжен да уреди правните последици от прилагането на обявен за противоконституционен закон. Това се казва в решение на Конституционния съд от днес, което ще има изключително важно значение за законодателния процес и за правната система.
С този акт КС отговаря на поставени въпроси от Върховния административен съд и на състав от Върховния касационен съд.
С мнозинство от 10 от 12 конституционни съдии се изоставя практиката на съда, наложена с решение от 1995 г. Досега правилото беше, че когато един закон е отменен, се възстановява действието на предишния текст.
С решението от днес обаче КС изрично посочва че Народното събрание трябва да уреди правните последици от прилагането на обявения за противоконституционен закон. На практика това означава, че ако се отмени дадена норма, то се появява дупка, празнота, която задължително трябва да бъде запълнена от парламента.
КС отговаря и на въпроса какви са правните последици от решенията на КС в хипотезата, когато се обявява за противоконституционен ненормативен правен акт решение на Народното събрание или указ на президента. Става дума за решения на парламента за избор на ръководство на Народното събрание, за избор на членовете на правителството и др. КС обявява, че ако такива решения на НС или укази на президента бъдат обявени за противоречащи на конституцията, то те са невалидни от момента на влизането им в сила.