Кардиналното решение за преструктуриране на трите болници в Северозападна България, оповестено от здравния министър Кирил Ананиев, просъществува една седмица. "Няма да се закриват отделения в болниците в Северозападна България, работим в посока укрепване на техния капацитет", обяви вчера той, цитиран от пресцентъра на ведомството.
Преди седмица след среща с директорите на болниците във Видин, Враца и Монтана Ананиев обяви, че "трябва да се премине към комплексно разглеждане на медицинското обслужване на територията на целия северозападен регион, а не на ниво отделни области". „Това, което искаме да направим, е да подобрим обслужването на населението. Тези отделения и клиники, които са добри в дадената област, ще останат да работят, а тези, които са доказани, че са по-добри в другата област, там ще концентрираме нашите усилия като капацитет. Независимо от това дали говорим за Видин или Враца, това е един регион, в който хората трябва да получат най-доброто обслужване. Тях ги интересува да бъдат здрави и добре лекувани, а не дали това ще се случи в структурата, наречена МБАЛ-Враца или МБАЛ-Монтана. Най-важното, което трябва да знаят е, че по този начин ще бъде гарантирано комплексно обслужване на населението“, каза тогава Ананиев. Основните проблеми на болниците в региона са липсата на кадри и липсата на достатъчно пациенти, т.е. приходи, обясни още министърът.
Тогава от БСП моментално реагираха, че при закриване на отделения ще се наложи пациентите да пътуват десетки километри, и организираха протести във Видин.
Сега вече планът на МЗ е друг. "Министерството на здравеопазването заедно с директорите на болниците във Враца и Видин набелязаха мерки за укрепването на отделения в двете лечебни заведения, които в момента имат затруднения. Усилията ще бъдат насочени към стабилизирането на определени структури, така че те да оказват качествена и навременна медицинска помощ на населението", съобщиха в четвъртък от МЗ.
Във Враца например "няма да се закриват отделения, а дори се предвижда откриването на две нови – за инвазивна кардиология и съдова хирургия", като така ще се увеличат приходите на болницата. Тъй като това лечебно заведение е с постоянни запори заради дългове, "се водят интензивни разговори с всички банки в страната, за да може да се рефинансират задълженията".
"Основният проблем на видинската болница са кадрите. Целта, която МЗ и ръководството на болницата си поставиха, е да се подсили и мотивира медицинският персонал. По този начин лечебното заведение ще може да извършва по-голям обем дейност, а това ще доведе до увеличаване на приходите и възнагражденията", съобщават от МЗ.
В Монтана пък от самото начало беше ясно, че проблеми няма - нито дългове, нито липса на персонал, затова "не се предвиждат структурни промени".