Да бъде насрочено трето гласуване за двама членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) и при него да отпадне изискването за участие във вота на поне 33% от имащите право на глас съдии. За това настояват двамата кандидати за членове на ВСС Марина Михайлова и Деян Денев в писмо до Избирателната комисия, съобщи "Лекс".
На 16 и 17 октомври, когато бяха двата тура на вота, съдиите в страната масово бойкотираха изборите за двама нови членове на ВСС от съдебната квота. Избирателната активност на магистратите бе толкова ниска, че не покри законовите критерии за редовен избор - над 50% при първи опит и 33% от втори. Някои магистрати обясниха отказа си да гласуват като знак за недоверие към ВСС, други споделиха, че двамата претенденти за двете овакантени места не са "техните" кандидати. 2202-ма магистрати имат право на глас.
Избирателната комисия се забави с официалното обявяване на резултатите, защото членовете й са спорили дари прагът от 33% не противоречи на Конституцията. Според четирима от 9-членната комисия така се създават предпоставки съставът на ВСС да не бъде запълнен. Решението на избирателната комисия може да се атакува пред съда.
Сега Денев и Михайлова пишат до Избирателната комисия, че нито Конституцията, нито Законът за съдебната власт допускат да няма избор на член на ВСС след провеждането на общото събрание на съдиите. Двамата сочат още, че ВСС е постоянно действащ колективен орган и основният принцип за конституирането му е квотният - 11 членове се избират от Народното събрание и 11 от съдиите, прокурорите и следователите.
Това не е редовен избор на членове на ВСС, а извънреден за запълване на две места от съдийската квота. Те се овакантиха, след като по-рано през годината Красимир Шекерджиев и Боряна Димитрова подадоха оставки. Избраните на тяхно място само ще довършат мандата на този съвет до октомври 2022 г.