Няма проблем с тайните арести на деца, тъй като те не са послушни и добри. С този удивителен аргумент зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов защити по bTV скандалните промени в НПК. Така лъсна отношението на управляващите към човешките права и в частност пълното им пренебрежение спрямо правата на децата.
"Това дете не е дете, което е послушно и добро. Това дете е с мярка за неотклонение "задържане под стража", знаете, тя се взема само в изключително случаи при тежки престъпления", каза Стоянов, който има стаж и като съдия, и като прокурор.
Ден по-рано председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) разви циничната теория, че проблем с арестите на децата няма - какво като родителите им не знаели и ги търсели по районните управления, нали непълнолетните щели да имат адвокат.
Думите на зам.-министъра и на депутата предизвикаха силно възмущение сред юристи, граждани, организации и в социалните мрежи. Тайните арести са "пореден ярък пример за перверзно транспониране, за побългаряване на директива, чиято цел е да подобри, да оптимизира правото на процесуална защита", коментира адвокат Михаил Екимджиев пред БНР. Той обясни, че евродирективата позволява забавяне на уведомяването на роднините и близките на задържания, но само в изключителни случаи.
Национална мрежа за децата осъди изказването на Евгени Стоянов за лошите деца. Според организацията това е "изключително непрофесионално изказване, достойно за оставка. То също така показва липсата на компетентност на политическото ръководство на Министерството на правосъдието по въпросите на правосъдието за деца и нежеланието им да гарантират правата на децата". Според НПО-то управляващите очевидно не разбират, че правата на непълнолетните не са подаръци за послушание, а ангажимент, който се дължи на всеки от тях.
Дори главният прокурор Сотир Цацаров посочи, че тайните арести трябва да се прилагат само при тежки престъпления на организирани групи и тероризъм. Според него обаче, щом задържаният има адвокат, арестът му не е таен.
В сряда президентът наложи вето върху промените, свързани с тайните арести, но те вероятно ще бъдат прегласувани в парламента.
ОТКАЗ
Управляващите отново подхлъзнаха гражданите с аргумента, че поправката се прокарва заради евродиректива. Въпросната директива обаче изисква да се изредят изчерпателно престъпленията, за които ще могат да се налагат тайни арести - тероризъм и изключително тежки престъпления. Според приетата поправка у нас обаче това ще става по преценка на арестуващия. Депутатите категорично отказаха да запишат в закона престъпленията, при които ще са възможни тайни арести - очевидно за да може да се злоупотребява с тях. Според новоприетото изменение задържането на възрастен ще може да се запази в тайна от близките му за 48 часа, а на дете - до 24 ч.