Медия без
политическа реклама

Партиите се разгневиха от издигането на независим кандидат за кмет на София

И управляващи, и опозиция разкритикуваха намерението на "Спаси София" да участва на местните избори

Борис Бонев от "Спаси София" ще се яви на кметските избори в столицата като независим кандидат.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Борис Бонев от "Спаси София" ще се яви на кметските избори в столицата като независим кандидат.

Всеки опит на гражданско сдружение да обърка сметките на големите партии на изборите среща мощен отпор. Във вторник гражданското сдружение "Спаси София", което през годините се позиционира като най-сериозния критик на кмета Йорданка Фандъкова и екипа й, обяви, че ще издигне един от основателите си - Борис Бонев, за кмет на столицата. Той ще се яви като независим кандидат, подкрепен от инициативен комитет. Като неполитическа формация "Спаси София" не може да участва в изборите със своя листа за общински съветници. Ако тя издигне такива все пак, те също трябва да се явят като независими кандидати.

Битката за София се очаква да бъде особено ожесточена и затова не е изненада, че кандидатурата бе посрещната на нож дори от най-очевидните партньори на гражданското сдружение - опозиционните партии и коалиции вдясно. „Колко пъти трябва да се спънем в една мотика, за да разберем, че с разделяне не става? Първо изборите за Народно събрание, после евроизборите, сега виждам, че егоцентризмът ще бъгне и местните избори. Време е за събиране, не за разхвърляне“, коментира във Фейсбук Тома Белев, който е зам.-шеф на „Зелено движение“, една от партиите в обединението „Демократична България“ (ДБ).

От думите на съпредседателя на ДБ и лидер на „Да, България“ Христо Иванов пред "Сега" се разбра, че е имало разговори със "Спаси София, но те са завършили без успех. "От наша страна е направено всичко възможно да не позволим разконцентриране на вота. Ние сме готови да припознаем граждански фигури в нашите листи за съветници и районни кметове. Отворени сме да ги видим на избираеми места, но подчертавам, че е много важно нашето явяване да изпраща ясно политическо послание по отношение на това как се упражнява властта в България. Кандидатите от тези движения трябва да се явят като кандидати на „Демократична България“, поясни Иванов. Той добави, че техният кандидат за кмет в София ще бъде обявен до 15 август. Член на ръководството на ДБ поясни за „Сега“, че основните различия между двете формации били свързани с това, че от „Спаси София“ искали в кампанията да се набляга преди всичко на градоустройствени проблеми, докато ДБ държали акцентът да е върху цялостната политическа оценка на управлението на столицата.

ГЕРБ също критикува появата на гражданската организация на политическата сцена. Кметът на София Йорданка Фандъкова, която е зам.-шеф на партията, коментира, че заради намерението си да участват на изборите активистите на "Спаси София" не трябвало да бъдат разглеждани като граждани. „Стана ясно, че „Спаси София“ е политическа, а не гражданска организация. Нека работят с желание за промяна на града, а не само да пречат, както често се случва“, коментира тя пред „24 часа“.


Програма

През последните месеци „Спаси София“ се отличи с особена активност в показването на проблемите с ремонта на централната столична улица "Граф Игнатиев" и зоната около него. Едно от обещанията, които Борис Бонев вече пое, е да спре практиката на "Ремонта на ремонта" в София и да публикува списък с фирмите изпълнители на обществени поръчки, които строят некачествено и не изпълняват договорите си в срок. Организацията внесе преди няколко месеца сигнала за промяната в крачка на проекта за подмяна на трамвайните релси по "Графа". Той предизвика оставката на зам.-кмета по транспорта Евгени Крусев, както и разследване от прокуратурата, по което Крусев впоследствие беше обвинен в ощетяване за над 919 хил. лева. През юли "Спаси София" внесе друг сигнал в прокуратурата, според който на изпълнителя на ремонта на "Графа" е спестена глоба от няколко милиона лева, като са признати повече неработни дни заради лошо време, отколкото е било необходимо.

Борис Бонев и "Спаси София" са написали и 300 страници план за развитието на столицата през следващите години. Едно от предложенията е проблемът с презастрояването на града да се реши, като в северната му част се построи чисто нов квартал - "Нова София". Той трябва да бъде издигнат на общинска земя в близост до Северната скоростна тангента. Друго предложение е за създаване на автомобилен обход от север на центъра, за пробив с тунел при Сточна гара и вкарване на трафика под земята за сметка на обособяване на пешеходна зона по булевард "Сливница".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата