Медия без
политическа реклама

ГЕРБ подкрепиха подземните паркинги в София, срещу които протестираха

Предложението на кмета на район "Триадица" за строителството им вероятно няма да стигне до обсъждане в общинския съвет

11 Юли 2024
Градоустройствен план позволява под двора на 22-о училище при НДК да се построи подземен паркинг, като за това трябва специално решение на СОС.
Градоустройствен план позволява под двора на 22-о училище при НДК да се построи подземен паркинг, като за това трябва специално решение на СОС.

От втория опит Столичният общински прие програма за придобиване и управление на общинската собственост, към която се изготвя списък с частни имоти за придобиване, с общински за отдаване под наем и продажба и т.н. Докладът, представен от заместник-кмета по финансите и строителството Иван Василев, бе подкрепен и от групата на ГЕРБ (с изключение на бившия кмет по образованието Мирослав Боршош), въпреки че през последните дни от партията на Бойко Борисов нееднократно го критикуваха. Причината бе, че в него са включени и предложения на кмета на район "Триадица" Димитър Божилов в индикативния списък със стотици обекти за реализиране през 2024 г. да влязат и проекти за изграждане на подземни паркинги под две училища в центъра- 22-о училище "Г.С. Раковски" на бул. "Витоша" при НДК и 41-во училище "Св. Патриарх Евтимий" на ул. Цар Самуил" 24, както и под детска градина №43.

Впоследствие обаче кметът на София Васил Терзиев поясни, че предложенията на районния кмет не са задължителни за изпълнение и че всеки обект в списъка с предложенията ще се разглежда поотделно от СОС и че общинският съвет ще има последната дума дали някъде в София да се строи общински паркинг. Терзиев припомни, че въпросните подземни паркинги са били предвидени още по времето на управлението на ГЕРБ и че те са присъствали и в други програми за управление на общинска собственост, но никога не са предлагани за реализиране. Днес заместникът му Василев заяви, че шумът, който ГЕРБ вдигнаха през последните дни, е бил "медийна димка". Главният архитект на София Здравко Здравков също призова програмата да не бъде спирана повече, тъй като в нея са заложени за изкупуване терени по трасето на строящото се метро, на изграждащи се булеварди и в други ключови обекти. 

Впоследствие Боршош все пак предложи докладите на кмета на "Триадица" да бъдат изключени от програмата, но гласовете на ГЕРБ не стигнаха. Въпреки това на финала колегите му вдигнаха ръка "за" и документът бе приет.  

Преди дни лидерът на групата на ГЕРБ в СОС Антон Хекимян се възмути, че всичко се прави "непрозрачно". Във Фейсбук той заяви, че "ГЕРБ-СДС няма да позволим децата да бъдат подложени на риск". Колегата му Боршош също обяви, че групата на ГЕРБ-СДС няма да позволи изброените паркинги да се строят. 

Кметът Васил Терзиев отговори, че отправените от ГЕРБ обвинения са "демонстрация на непознаване на начина, по който функционира общинският съвет" или "злонамерена политическа атака". "Обектите, които бяха посочени, са приети в ПУП през 2012 г. Съгласно действащото законодателство Столичният общински съвет приема всяка година индикативна програма за управление и разпореждане с общинската собственост. Нейното съдържание се изготвя на база постъпила информация от районните кметове в качеството им на управляващи имотите в поверените им райони, както и защото са най-добре запознати с нуждите и приоритетите на живущите в районите. Присъствието на даден имот, независимо от начина му на управление и разпореждане в общинската програма, е индикативно. Тоест, всяко последващо действие задължително отново минава през обсъждане и решение на СОС", написа Терзиев във Фейсбук.

През пролетта първият вариант на общинската програма за изкупуване и управление на имоти бе отхвърлен с гласовете на ГЕРБ и БСП. Както "Сега" писа, причината тогава бе предложение отново на кмета на "Триадица" Димитър Божилов за изкупуване на частни имоти в Южния парк с цел те да не бъдат застроени. От ГЕРБ не бяха съгласни с това, че за изкупуване се предлагат не само реституирани терени, като кметът Терзиев беше обявил, а и такива, в които дялове през последните години са купували фирми. Въпреки че впоследствие парцелите в Южния парк бяха извадени, ГЕРБ и на БСП не позволиха програмата да бъде приета. След това кметът на София внесе нов вариант, който днес бе гласуван. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?