Образованието през 2020 г. ще получи над половин милиард лева повече спрямо 2019 г. Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев на конференция за европейските ценности в образованието. През тази година бюджетът за образование бе 4.240 млрд. лв., което означава, че догодина той ще скочи поне до 4.740 млрд. лв. Конкретната сума обаче ще стане ясна, след като бъде публикуван проектозаконът за бюджет 2020.
360 млн. лв. от очакваните допълнителни средства ще са за увеличение на учителските заплати, като с тях трябва да бъде направена третата стъпка от обещания от кабинета двоен скок на възнагражденията на педагозите. Планираното увеличение ще е под 20%, тъй като вече базата, от която тръгва увеличението, е по-висока. С него средната учителска заплата би следвало да стане около 1500 лв. и да надмине средната за страната, посочи министър Вълчев, като по думите му през 2021 г. средното (брутно) възнаграждение за педагозите ще е към 1800 лв.
Все още не е ясно по какви пера ще бъдат разпределени останалите над 140 млн. лв. Част от тях ще са за покриване на 10-процентното увеличение на заплатите на непедагогическия персонал, друга част - за модернизиране на ученическите общежития. Преди седмица-две по време на изслушване в парламентарната просветна комисия просветният министър изрази надежда част от допълнителните средства да се насочат и за обновяване на кабинетите в училищата.
Допълнителни средства би следвало да получат и университетите и БАН. МОН замисля да стартира няколко нови национални програми в системата на висшето образование, с които вузовете да бъдат провокирани за определени политики. Една от тях ще е насочена към обучението по педагогика. "Водили сме разговори с финансовото министерство, образованието е изведено като приоритет, твърде вероятно е тези допълнителни средства да бъдат заложени в бюджета, но докато той не е официален документ, съм длъжен да бъда предпазлив", коментира още Вълчев.