ПП-ДБ внесе промени в закона за държавния служител, с които предлага таван на допълнителното материално стимулиране, централизирани конкурси за държавната администрация и уволняване на хората, които не се справят със ситото. Коалицията обяви, че има план за съкращаване на държавната администрация с общо 15% през следващите три години, но не даде точни разчети за колко служители става сума поради липсата на информация за състоянието на структурите - действително липсват данни за точния брой на пенсионерите на държавна служба, статистиката често си противоречи и т.н.
Новите текстове предвиждат да се въведат централизирани конкурси за държавната администрация, като тези, които ги издържат, ще могат да заемат позиции, без да се явяват допълнително на конкурс за конкретната длъжност. Освен това се въвеждат тестове за определяне нивото на общите компетентности и познания, необходими за заемане на държавна служба. При успешно издържан тест, резултатите ще са валидни за три години.
Законопроектът предвижда еднократна "чистка" на некомпетентни служители в администрацията. В срок от една година след влизането в сила на промените, всеки орган в изпълнителната власт трябва да проведе тестове. Тези, които не издържат тестовете, преминават допълнително обучение и се явяват повторно. Ако и тогава не издържат, правоотношенията им се прекратяват.
ПП-ДБ предлагат и допълнителните за постигнати резултати, които надвишават 20% от дължимите основни заплати за една година, да минават за одобрение през Съвета по административна реформа. Допълнителните възнаграждения за членове и ръководители на органи, избирани изцяло или частично от Народното събрание, не могат да надвишават една брутна месечна заплата годишно, предвижда друга промяна, която препраща към текстове от Кодекса на труда. В Закона за съдебната власт също се предлага текст, според който допълнителните възнаграждения на членовете на Висшия съдебен съвет, главния инспектор и инспекторите от Инспектората, също няма да могат да надвишават една основна месечна заплата годишно, като тук таванът е по-нисък от този за избираните от НС.
Идеята за въвеждане на таван на бонусите е мотивирана от вносителите с "недобри практики в някои административни органи, регулатори и органи на съдебната власт". Предлаганите ограничения вероятно ще предизвикат големи брожения, тъй като са драстично намаление спрямо съществуващата практика.