Медия без
политическа реклама

Последният МС минава под знака на протестите

Недоволството на синдикатите е заради диспропорциите в заплатите на служителите от държавната администрация

03 Апр. 2024Обновена
Синдикатът на административните служители към "Подкрепа" протестира днес пред сградата на правителството
Илияна Димитрова
Синдикатът на административните служители към "Подкрепа" протестира днес пред сградата на правителството

Заседанието на Министерския съвет днес, което може да се окаже и последното за мандата на настоящите министри, минава под знака на протестите. Синдикатът на административните служители към КТ "Подкрепа" и Федерацията на независимите синдикати от държавното управление и организации към КНСБ излязоха на протест заради очакваното постановление за преодоляване на диспропорциите във възнагражденията на служителите в държавната администрация. Акцията започна в 9:30 ч. пред МС.

Синдикатите заявиха, че имат опасения, че размерът на средствата в проекта на постановление, който им е бил представен, може да бъде намален. "Притесненията ни са, че това постановление трябваше да бъде прието до 31 март. На 31 март беше разпратено в проектния му вид до институциите и трябваше да бъде прието на 1 април. Тази точка обаче беше отложена за сряда, което само по себе си означава, че "някой тъкми някакви промени", каза председателят на САС "Подкрепа" Кремена Атанасова. Атанасова припомни, че основното искане на синдиката е за 30% увеличение. "Не само, че тези пари трябва да се дадат, а трябва да се дадат допълнително до края на годината до достигане на исканията", коментира тя. 

"Последно останаха към 260 млн. лв. за изравняване на диспропорциите в държавната администрация. Те са заложени в бюджета, само чакаме разпределението по министерства и по агенции", коментира и председателят на ФНСДУО Кръстьо Боянов. Той също потвърди, че притесненията са се появили, след като в понеделник тези пари не са били гласували от МС. "Няколко пъти имахме работни срещи, на които съгласувахме нещата", каза той.

Синдикатите напомниха, че се очаква увеличението на възнагражденията на работещите в Агенцията за социално подпомагане, Агенцията по заетостта и бюрата по труда, Главната инспекция по труда, Националната агенция за приходите, Националния осигурителен институт, Комисията за защита на потребителите, Националната здравноосигурителна каса и др. Става въпрос за над 50 000 работещи в обществения сектор. "Има заплати, останали на нивото на минималната заплата, и затова методиката трябва да доведе до ръст на базата на най-ниските заплати. Ние се бяхме обединили около това, което беше договорено като методика и постановление, бяхме доволни", посочи още Боянов. 

"От повече от 5 месеца ни заблуждават, че ще има увеличение на заплатите, първоначално бяха обещани 30% увеличение, след това около 15%, сега предвидените пари ще се прехвърлят към МВР и други администрации и увеличението ще е около 5% в най-добрия случай! Хората са на ръба!", заявиха вчера от Агенцията за социално подпомагане.

В понеделник със свое постановление правителството одобри допълнителни разходи/трансфери по бюджетите на министерството на образованието, министерството на културата и на общините в размер на 71,8 млн. лева. Днес ще има следващо решение за още по-голям кръг от хора в администрацията, обясни премиерът в оставка Николай Денков.

 

И от летище София искат по-високи заплати

И работещите на Летище София са в протестна готовност. Причината са ниските заплати, заяви пред БНР Стефка Байчева, зам.-председател на Федерацията на транспортните работници към КТ "Подкрепа". Тя обясни, че настояването на работещите е за 15% увеличение на заплатите, а от Летище София предлагат 5% плюс 100 лв. бонус присъствие. Аргументът срещу по-голямо увеличение бил, че инфлацията е по-ниска - 2,5%.

"Това не ни устройва. През 2023 г. средната брутна работна заплата на Летище София е 2348 лв., в които влизат и ваучерите за храна. От началото на концесията до момента служителите са намалели с около 50%. В същото време приходите за миналата година на Летище София са около 110 млн. евро", посочи тя, като уточни, че причината за напускането на служителите е именно ниското възнаграждение.

"Ако на днешните преговори не се разберем, работниците ще решат как ще продължат нататък", каза Байчева. По думите ѝ опциите са протести или други начини за постигане на исканията. Запитана дали ще се стигне до спиране на полети преди предстоящите празници, тя отговори, че всичко е възможно. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата