ПП-ДБ ще внесе собствен проект за промени в Конституцията до края на лятната сесия на Народното събрание, т.е. до 31 юли. Това съобщиха със задоволство от гражданското сдружение "Инициатива Правосъдие за всеки", които днес следобеда проведоха среща с парламентарната група на дясното обединение.
От неправителствената организация напомниха, че сключиха споразумение за подкрепа на ПП-ДБ преди последните парламентарни избори, като най-важното условие в него е било именно това - десницата да внесе собствен конституционен проект. Той все още се подготвя - в дълбока тайна. В началото на месеца правосъдният министър Атанас Славов сподели някои интригуващи подробности от проекта - редовното правителство в оставка да бъде назначавано за служебен кабинет; парламентът да не се разпуска през първата година от мандата си; министърът на правосъдието да предлага кандидатурата за главен прокурор; предсрочното прекратяване на мандата на председателите на върховните съдилища и на главния прокурор да става през Конституционния съд.
Парламентарната комисия по конституционни въпроси, която трябва да работи по реформата, все още не се е събрала на първото си заседание. Всъщност, политиците още оформят състава й - очаква се да го напусне депутатът бизнесмен от ДПС Делян Пеевски, както той самият обеща да направи.
Днес Велислав Величков от "Инициатива Правосъдие за всеки" открои като най-важен момент в проекта това, че се предвижда отпадането на текста в Конституцията, според който главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори. Според него това на практика ще лиши шефа на държавното обвинение от реална власт и той ще остане главен прокурор само на думи.
Той посочи, че се предвижда разделянето на Висшия съдебен съвет на съдийски и прокурорски, в които квотата, заделена за парламента, трябва да включва и хора, които не са магистрати, а принадлежат към други юридически професии. Така, смятат от сдружението, ще се осъществява не само парламентарен, но и обществен контрол върху работата на магистратите в двата висши съвета. Методическото ръководство на прокурорите ще се пренасочи от главния прокурор към прокурорския съвет, в който, според Величков, вероятно няма да бъде доминиран от самите обвинители, ако мнозинството в него принадлежи на парламентарната квота.
"Инициатива Правосъдие за всеки" планира конференция през септември т.г., на която да бъдат обсъдени всички внесени дотогава конституционни проекти, с участието на политици, граждани, експерти и магистрати.