Медия без
политическа реклама

„Сиела” остана дори без формален конкурент за машинния вот

Поканената да участва в обществената поръчка „Смартматик” отказа да изпрати оферта

29 Авг. 2022
Илияна Кирилова

Българската фирма „Сиела Норма” дори формално няма да разполага с конкурент за обществената поръчка за 6.8 млн. лв. без ДДС, която обяви Централната избирателна комисия (ЦИК) за машинното гласуване на предстоящите избори на 2 октомври. Причината е, че другата фирма, която беше поканена да участва в поръчката – базираната в Нидерландия „Смартматик”, отказа да изпрати оферта.

За поредни избори Централната избирателна комисия (ЦИК) ще търси помощта на едни и същи частни фирми, за да организира и проведе машинното гласуване.

ЦИК обяви поръчката миналата седмица. До това се стигна след провала на изборната администрация да изгради необходимия собствен капацитет, за да се справя сама с всички дейности, свързани с машиния вот. В поръчката за милиони левове влизат параметризирането на електронните бюлегини, инсталирането на машините, тяхната поддръжка, транспортирането им и т.н. ЦИК отказа да проведе конкурс, като се оправда с малкото оставащо време до изборите. Вместо това директно покани за участие „Смартматик” и „Сиела” с обяснението, че това са фирми, с което комисията е работила и преди за изборите.

На днешното заседание на ЦИК обаче членът на комисията Емил Войнов прочете писмо от „Смартматик”, от което се разбра, че чуждестранната компания няма да прати оферта. Отказът се обяснява с това, че определеният максимален бюджет от 6.8 млн. лв. без ДДС е недостатъчен за всички дейности в поръчката.

Така единственият възможен кандидат остава „Сиела”, която и без това на практика е постоянен партньор на ЦИК за машинното гласуване от самото му въвеждане. Тепърва обаче ще се разбере какво мислят от българската фирма за размера на отпуснатата от бюджета сума.

Централната избирателна комисия (ЦИК) очевидно няма намерение да работи, за да придобие капацитета да се справя с различните аспекти по организацията на машинното гласуване. Доминиращото мнение сред комисарите е, че с тази работа следва да се занимава правителството.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата