Фондация “Пловдив 2019”, която бе създадена от местната управа за целите на "Европейска столица на културата", е на път да остане и занапред. Запазването й фигурираше в редица предизборни обещания на кандидати в надпреварата, а преди известно време и общински служители са обсъждали публично идеята. Фондацията е обект на непрестанни остри скандали от самото й създаване през 2011 г. Споровете са за кадрите в нея, менажирането, а в последните месеци – за одобряваните проекти и най-вече непрозрачното финансиране. Именно парите, възлизащи на десетки милиони левове, предоставени основно от държавния и общинския бюджет, станаха повод за проверка на прокуратурата в началото на годината.
През 2020 г. ще се реализират вече стартирани проекти. Освен това ще трябва да се извършват отчети. Съществуването на фондацията не е задължително условие за реализиране на тези дейности. Опитът на Варна обаче показва, че ще бъдат мотив за запазване на организацията, вероятно дори и след 2020 г. Морският град бе Европейска младежка столица през 2017 г., за нуждите му също бе учредена неправителствена структура. Тя съществува и днес, харчейки общински пари. Официалната й функция е да търси “устойчивост”, макар приносът в младежкия живот на Варна да е, меко казано, силно спорен.
ДИСТАНЦИЯ
Междувременно депутатката от БСП Теодора Халачева попита в рамките на парламентарния контрол оценявано ли свършеното в Пловдив и какви са изводите. Въпросите са резонни, защото годината попривърши, а държавата даде 20 млн. лв. за организацията и подготовката на града. В отговора на министър Боил Банов се казва, че Министерството на културата няма правомощия да извършва мониторинг и оценка на инициативата. Според европейските правила и решения Пловдив трябвало да прати отчет в Европейската комисия, а тя да осигури външно оценяване.