Медия без
политическа реклама

София, Варна и Бургас ще имат отсрочка за 4-годишните

Идеята на управляващите е до края на 2021 г. да построят 80-100 детски градини, които да поемат около 10 000 деца

Илияна Кирилова

Просветното министерство обмисля да предложи 2-годишен гратисен период при въвеждане на задължително образование за 4-годишните деца. От него ще могат да се възползват населените места у нас, в които няма достатъчно места в детските градини. "Няма да правим нищо на всяка цена. Вероятно ще предложим да се приеме разумен гратисен период - дали ще е 2 или 3 г., в който общините да решат дали да се включат в мярката", съобщи просветният министър Красимир Вълчев пред депутатите в ресорната парламентарна комисия, подчертавайки, че идеята на МОН е образованието да се случва само в детските градини, но не и в училищата.

Според Вълчев два вида населени места ще имат проблем с въвеждането на задължително предучилищно образование за 4-годишните - това са големите градове с дефицит на места в детските градини като София, Бургас, Варна и др. и малките градчета и села, в които има по 2-3 деца и за тях трябва да се осигури специален превоз. В София например недостигът бил плаващ - между 500 и 1500 места. По думите му всички тези проблеми могат да се преодолеят със строеж на нови детски градини - по негови очаквания в следващите 2 г. могат да бъдат изградени между 80 и 100 детски забавачки (с част от 70-те млн. лв., планирани от кабинета за нови градини и училища, както и с помощ от общините). Те могат да поемат между 8 и 10 хиляди деца на 4 г., колкото са и очакванията на МОН. Иначе в момента в задължително предучилищно образование са обхванати 78-79% от децата на 4 г., като 3/4 от останалите 22% са от семейства без отношение към образованието. Ангажиментът на страната ни е да достигнем 95% обхват в детска градина на децата между 4 и 7 години, което е около 15 000 деца, които допълнително трябва да бъдат обхванати в системата. Министър Вълчев обаче призна, че не очаква 100% обхват на децата на 4 г. догодина, тъй като такъв нямаме и при 5- и 6-годишните.

Едва 3-4% от родителите, чиито деца не ходят на училище, са били санкционирани за това, призна министърът пред БНР. По думите му санкциите са минимални - от 50 до 100 лв., като по-сериозната санкция е спирането на социалните и семейните помощи, а от тази година - и на енергийните. „Има социално-икономически причини (за ранно отпадане от образователната система - б.р.) - невъзможност да се поемат разходите. Но основната част от причините са социално-културни - липса на отношение към образованието, ранни бракове", посочи още Вълчев.

ПРОБЛЕМ

Според Антонина Кенова от Инициативния комитет за качествена и иновативна образователна система обаче специално за София е абсолютно невъзможно да се построят за 2 години детски градини, така че да няма недостиг. „За последните 10 г. са строени детски градини - около 100, но това не са цялостни сгради. Няма нито една година, в която да са построени 10 нови детски градини, а темпът на строене е изключително бавен“, коментира тя пред БНР.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?