Въпреки съпротивата от граждански и политически организации спорният инсинератор за изгаряне на RDF(твърди) отпадъци на територията на ТЕЦ-София все пак ще започне да се строи. ЕК одобри инвестиция от над 77 милиона евро от Европейския фонд за регионално развитие за модернизиране на интегрираната система за управление на отпадъците в София, съобщиха от пресслужбата на комисията. Според нейните изчисления след изграждането на съоръжението то ще има капацитет за производство на приблизително 55 мегавата (MW) топлинна енергия и 19 мегавата електрическа енергия. "Това означава топлинна енергия за 40,000 души и електричество за 30,000 души", изчисляват от ЕК.
Изграждането на инсинератора в близост до центъра на София очевидно започва, въпреки че през 2018 г. именно ЕК определи срок на България да отговори до януари 2019 г. какви мерки е предприела за справяне с мръсния въздух, заради който страната бе осъдена преди това. По всичко личи, че строежът започва, макар че столицата редовно попада в световните класации за градове с най-силно запрашаване на атмосферата с фини прахови частици. Изграждането на инсинетора е път да се осъществи, въпреки че той е обект на обществено недоволство. Опонентите на проекта изтъкват, че европейските цели изискват първо да се предприемат мерки за намаляване и рециклиране на отпадъците, преди боклукът да се използва като гориво. През декември м.г. опозиционтата група на "Демократична България" в Столичния общински съвет се обяви за организирането на местен референдум, на който софиянци да решат дали инсинератора за изгаряне на RDF (твърди) отпадъци да се строи. За да се внесе обаче идеята за гласуване в СОС по закон трябва 1/5 от съветниците да я подкрепят. Общата численост на СОС е 61 членове, което значи, че са нужни поне 13 общински съветници, а групата на "Демократична България" се състои от 12 души.
Европейската комисия обаче не споделя опасенията на гражданите в София. "Този проект представлява заключителната, трета фаза от програма за управление на отпадъците, която има за цел намаляване на въздействието на отпадъците върху околната среда, подобряване на рециклирането и стимулиране на инвестициите в управлението на отпадъците в София. България е получила общо 204 милиона евро от Европейския фонд за регионално развитие за два програмни периода — 2007—2013 г. и 2014—2020 г.", се казва в съобщението на ЕК.
Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра допълва: „Намаляване, повторно използване, ремонтиране, рециклиране, оползотворяване и обезвреждане: тази инвестиция е в съответствие с Рамковата директива на ЕС за отпадъците и е от съществено значение за една модерна, ефективна и устойчива система за управление на отпадъците в София“.