Върховният административен съд (ВАС) отказа да сезира Конституционния съд (КС) по казуса "Карадайъ-Пеевски". Решението бе взето на пленум на съдиите в сряда, като за него са гласували 53-ма магистрати от общо 71 присъствали, съобщават от съда, без да посочват каквито и да е аргументи за него.
Заседанието бе свикано по жалба на Десислава Иванчева, която в качеството си на кандидат за евродепутат оспори избора на Атидже Алиева и Искра Михайлова за членове на ЕП. Всъщност двете влизат на местата на Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски, съответно на първо и второ място в листата на ДПС. Двамата се отказаха от мандата си пред Централната избирателна комисия (ЦИК), а тя от своя страна обяви за избрани Алиева и Михайлова.
В жалбата си Иванчева посочва, че оттеглянето на Карадайъ и Пеевски след провеждането на изборите "представлява институционално легитимиране на злоупотребата с пасивното избирателно право и с демократичните принципи на страната", а съгласието на ЦИК "нарушава конституцията".
Преди три дни тричленен състав на ВАС остави без разглеждане двете жалби на гражданското сдружение БОЕЦ и прекрати делата, които бяха заведени заради отказа на Карадайъ и Пеевски да станат евродепутати. Магистратите постановиха, че БОЕЦ няма "правен интерес" да обжалва решението на комисията, както и че "за сдруженията и избирателите защитата на обществения интерес може да се осъществи единствено чрез сезиране на прокуратурата".
ЗАКОНЪТ
Според изборния закон КС може да бъде сезиран от ВАС въз основа на постъпило в срок оспорване от кандидатите за членове на Европейския парламент от България, партиите, коалициите и лицето, което представлява инициативния комитет, регистрирал кандидати в изборите. Заради това председателят на ВАС Георги Чолаков свика колективния орган, за да се вземе решение дали искането да бъде отправено към Конституционния съд.