Медия без
политическа реклама

Захариева: Студентите, които искат да пътуват, да охладят ентусиазма

От МВнР не препоръчват на младежите да ходят на бригада в САЩ

Илияна Кирилова

"Студентите, които искат да пътуват, нека да охладят ентусиазма. Нашите препоръки са: "Не пътувайте, освен в крайна нужда и в краен случай". Това заяви външният министър Екатерина Захариева пред Би Ти Ви. Тя призова студентите, които се канят да пътуват на бригади в САЩ, да следят развитието на ситуацията и да се информират. Самата тя обаче повтори известното до момента - че програмата за студентските бригади е отложена до 12-и май.

"За хората, които живеят в чужда държава и искат да се върнат, и нямат работа, разбира се, че могат да се върнат и ще окажем съдействие, но това е на техен риск. Това са действия на техен риск", каза още Екатерина Захариева.

Студентите веднъж вече бяха объркани от различни изявления, свързани с пътуванията им. Ген. Мутафчийски ги парира с: "Хиляди студенти не се готвят да пътуват никъде", след което пък от Асоциацията на агенциите за международен културен обмен контрираха: "6000 студенти да се готвят да пътуват до Щатите, тъй като програмата не е отменена".

Както "Сега" писа, към момента програмата за студентските бригади, която се регулира от Държавния департамент на САЩ, не е отменена. Макар и с отложен старт за 13-и май 2020 г., тя се води действаща. Цялата процедура по кандидатстване вече е почти извървяна - студентите са подписали договорите си за работа с американски работодатели със съответните клаузи за изпълнение, които са действащи, закупили са самолетните си билети, като им остава единствено да проведат интервю за виза.

От консултантската къща "Интеграл" обясниха, че към момента се прилагат стандартните условия по договора, според които студентът има възможност да се откаже от участие по програмата. Предвидени са неустойки в зависимост от периода на отказ, като договорът гарантира връщане на сумите при предвидени съответни неустойки. В договорите обаче няма клаузи за форсмажор, с еквивалент на сегашната ситуация, защото в момента почти целият свят е блокиран от извънредни мерки за сигурност. "Това е световна извънредна ситуация. Нямало е как тя да бъде предвидена преди октомври, ноември и декември миналата година, когато са сключвани основно договорите по програмата. Затова и за тази програма положението е наистина извънредно. Поради което очакваме, АКО програмата бъде отменена, да получим инструкции от държавния департамент и спонсориращата организация", казват от консултантската агенция. Оттам допълват, че в договорите, сключени от българските студенти, има включена здравна застраховка, която гарантира професионално лечение и обезпечаване на всички необходими за лечението дейности, ако студентът се разболее в САЩ, включително и от коронавирус.

Ако програмата бъде прекратена от САЩ, консултантите коментират, че тогава може да се влезе в хипотезите на неустойки. Според тях процесът на евентуално връщане на пари ще е въпрос на договорености, които вероятно ще могат да се случат след 13 май.

По енергийните въпроси и затова какво са си говорили с външния министър на Руската федерация Сергей Лавров, Захариева коментира, че проектите и за магистралите, и за Балкански поток, и за интерконектора се движат въпреки коронавируса. "Проектите се движат в срок и се изпълняват", каза още тя.

"Това е първият етап на кризата, това е ограничението на първия етап, кризата ще продължи много по-дълго. Поетапно и постепенно трябва да започне възстановяване на единния пазар. Препоръките са да става съобразено и основано на научни данни. Първо ще се започне поетапното отваряне на границата, в началото с междусъседните държави", обясни Захариева. Във всичките държави в ЕС и света все още съществуват рестрикциите за пътуване.

    Последвайте ни и в google news бутон

    Още по темата