Драстично намаление на парите за лечение на българи в ЕС предвижда бюджетът на здравната каса за 2020 г. Тъй като и в момента дълговете на касата продължават да растат, това ще доведе до още повече просрочия и вероятно отказ да се приемат в чужбина осигурени в България пациенти.
За лечение на българи в ЕС - както планово - когато НЗОК не може да осигури лечението у нас, така и за спешни и неотложни случаи при пътувания навън, за догодина в бюджета на касата са предвидени 70 млн. лв., което е с цели 90 млн. лв. по-малко спрямо бюджета за тази година, и дори по-малко от 73-те млн. лв. в бюджета през 2018 г. През 2019 г. касата разполагаше с рекордните 160 млн. лв. за лечение на българи в ЕС, което се наложи заради натрупаните в продължение на години дългове към чуждите каси. Идеята беше точно да се погасят най-спешните просрочия. Заради скандала с дълговете към чуждите фондове през 2018 г. дори се стигна до оттеглянето на тогавашния управител на НЗОК проф. Камен Плочев, който поиска от парламента актуализация на бюджета на касата още през февруари.
Въпреки повечето пари през 2019 г., касата продължава да трупа задължения, сочат данни отпреди месец. През 2018 г., когато Плочев поиска допълнително пари, дълговете бяха 271 млн. лв., след последвалия скандал намаляха до 264 млн. лв., а към края на първото полугодие на тази година задълженията отново са на стойност 271 млн. лв. Просрочените дългове са 135 млн. лв., обяви в края на септември управителят на НЗОК Дечо Дечев в парламента. Тогава той определи тенденцията на нарастване на задълженията като тревожна. Ръстът на дълговете към здравните каси зад граница се дължи на това, че все повече пациенти искат да се лекуват в чужбина, смята управителят на касата. Това обаче е в пъти по-скъпо, тъй като НЗОК трябва да плаща по цените в ЕС, а не по местните, освен това, според Дечев, и на цени, по-високи от тези за гражданите там, т.е. в Германия дадена терапия за българите е в пъти по-скъпа от същата за германците. Дечев прогнозира, че разходите по това перо ще растат още.
До редакционното приключване на броя от здравната каса не успяха нито да дадат актуална справка за дълговете си към чужди клиники, нито да коментират бюджета по това перо за 2020 г.
Преди година пък здравният министър Кирил Ананиев обяви, че за тригодишен период в бюджета на Здравната каса са предвидени над 160 млн. лева за плащания към чужди здравни каси, а до 2021 г. се очаква НЗОК да погаси дълговете си. Не е ясно обаче как ще стане това.
РЪСТ
Ръстът на разходите за здравеопазване в бюджета за догодина ще бъде около 500 млн. лв. Само ръстът на средствата, предвидени за НЗОК, е около 395 млн. лв., увеличение има и в бюджета на министерството, заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. За болници са предвидени 233 млн. лв. повече или общо над 2.235 млрд. лв.