Медия без
политическа реклама

Асен Блатечки разгорещява страстите

Юбилейната постановка на "Вива Арте" буди смях, но и размисъл

Даниел Рашев
В живота всичко е въпрос на химия, убеждават се зрителите.

Премиера: Открита сцена "Сълза и смях"
Участват: Калин Врачански, Милена Маркова-Маца и други

 

По повод десетгодишния юбилей на театрална къща "Вива Арте" преди дни на открита сцена "Сълза и смях" се състоя софийската премиера на спектакъла "Горещо". Автор е френската писателка Жозиан Баласко. Поставя се специално по повод годишнината, а режисьор е Асен Блатечки, който се изявява и в една от централните мъжки роли. С присъщия си неподправен чар влиза в кожата на мнимия пилот Франсис. Тъкмо неговият персонаж, заклет женкар и комарджия, довежда дамите до изстраданото умозаключение, че най-често "супермен се оказва супергъз". Другите от актьорския състав са "обичайните заподозрени". Милена Маркова-Маца се превъплъщава в ексцентрична психохудожничка, която рисува аурите на моделите си. Още повече й импонира тази роля заради собственото й увлечение по изобразителното изкуство. Всъщност всички картини, част от декора или свързани със сюжета на постановката, са излезли изпод нейната четка. Бурно аплодират зрителите Невена Бозукова-Неве, дегизирана като отпусната, прилична на торба с картофи лелка - същата като тази, която неизменно носи в ръка. За още по-плътното й доближаване до образа допринася и специалният грим, дело на София Ракова. Най-осезаема е обаче нейната намеса по отношение на персонажа на Калин Врачански - почти уродливия инженер-химик Жан Пиер, жертва на несподелена любов. Чак до такава степен неузнаваем сме го виждали например в спектакъла "Парижката Света Богородица" по Виктор Юго, където се превъплъщава в Гърбушкото (играе се в Театър "София"). "Гвоздеят" на представлението е зрелищната поява на мексиканския наркопласьор Пиер в зашеметяващото изпълнение на Стефан Иванов. Ролята му е от онези, които обикновено с мълниеносна скорост превръщат актьора в секссимвол.
Сценографското решение на Мартина Варийска е съзвучно с артистичната натура на собственичката на апартамента, където е концентрирано цялото действие. Освен Айфеловата кула, която се извисява като фон, парижката атмосфера се допълва и от музикалното оформление на пиесата - компилация от популярни френски шансони.
Освен развлекателния сюжет и обилната доза смях, която поднася на публиката, представлението подтиква и към размисъл. Например за това как онези, които често с лекота "отписваме" заради непривлекателния им вид, по някаква приумица на съдбата се оказва, че упражняват силно въздействие върху представителите на другия пол. Дали е само заради феромоните, или се дължи на "еволюиращата аура", зрителите могат да проследят историята на взривоопасната петорка.

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?