Медия без
политическа реклама

Авторът на "Трейнспотинг" ще гостува на "Синелибри"

Мария Бакалова води журито вместо отказалия се френски актьор Гийом Кане

Днес, 15:11
Ървин Уелш се превърна в култов автор на 90-те след романа "Трейнспотинг" и филма по него.
ЕПА/БГНЕС
Ървин Уелш се превърна в култов автор на 90-те след романа "Трейнспотинг" и филма по него.

Двадесет и три години след първото си гостуване у нас, на "Синелибри" ще пристигне писателят Ървин Уелш, който ще представи в София новото издание на магистралния си роман "Трейнспотинг" и документален филм за себе си ("Избери Ървин"), режисиран от Иън Джефрис. Това съобщи на пресконференция днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала, посветен на екранните адаптации по литературни творби.

Шотландският писател се превърна в икона на рейв поколението с романа, по който Дани Бойл създаде култовия си филм "Трейнспотинг" (1996) с участието на младия Юън Макгрегър, но е автор и на "Лепило", "Гавра", "Порно" и други. Във филма-продължение на историята "Т2" малка, но важна роля изпълни и българската Анжела Недялкова.

Десетото юбилейно издание на фестивала под наслов "Поезия безкрай" включва 67 филма, 45 специални събития, галавечери на 11 страни, над 30 чуждестранни гости. Сред тях са писателката Капка Касабова, аниматорът Теодор Ушев, режисьорите Дани Розенберг и Миша Пекел и продуцентът Анита Модак-Труран. Няма да дойде в София обаче френският актьор Гийом Кане, който предварително бе обявен като председател на журито в конкурса на "Синелибри". 

Мария Бакалова ще оглави вместо него екипа, който ще избере и награди най-добрия пълнометражен игрален филм на фестивала. Кане първоначално е потвърдил, но в последния момент е отказал участието си, съобщи още Жаклин Вагенщайн днес. В журито са още писателката Кристин Льоненс ("Джоджо Заека"), актрисата Ан Кюсак ("Рипли") и писателят Даниел Келман, чиито имена вече бяха обявени. Новото попълнение е Игнасио Серикио – италианско-аржентински актьор с над 40 роли, популярен от "Доктор Хаус", "Кости", "Изгубени в космоса", както и с партньорството си с Клинт Истууд в "Трафикантът".

"Щастлив съм, че това е единственият по рода си фестивал, успял да съчетае и литературата, и киното, и перформънса по такъв невероятен начин и в такава симбиоза. Често във всички институции говорим за термини и понятия като децентрализация, които са абсолютно кухи, ако не намерят реално приложение – каквото правят и организаторите на "Синелибри", каза заместник-министърът на културата Илко Ганев.

Както "Сега" вече писа, фестивалът ще бъде откри на 10 октомври в зала 1 на НДК с новия филм на Паоло Сорентино "Партенопа", а ще бъде официално закрит 15 дни по-късно със "Съседната стая" - първият англоезичен филм на Педро Алмодовар, който току-що спечели и "Златен лъв" във Венеция. Преди прожекцията на 25 октомври в зала 1 ще се проведе церемонията по награждаването.

И "Жокера: Лудост за двама", който също имаше премиера във Венеция, е част от програмата на "Синелибри". Зрителите ще могат да видят и "Емилия Перес" на Жак Одриар, който вече получи награди от фестивалите в Кан и Торонто, както и "Време за живот" с Флорънс Пю и Андрю Гарфийд, който също за първи път беше представен в Торонто преди дни. Там беше и световната премиера на филма "Добър ден, тъга" по романа на Франсоаз Саган, който ще се прожектира на "Синелибри".

Очаква се и предпремиерата на българския "Заведи ме вкъщи" - адаптация по едноименната книга на Михаил Вешим, с участието на Асен Блатечки, Койна Русева и Китодар Тодоров. 

Новост за фестивала е първият форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books). Освен че представлява мост между две индустрии, киното и литературата, той съчетава образователно-дискусионна част с представяне на идеи за нови продукции. За пръв път в рамките на "Синелибри" гостува и проектът "Ново италианско кино без граници". Фокусът в прожекциите е драмата "Доверие" по романа на Доменико Старноне, а специален гост ще бъде режисьорът Даниеле Лукети. 

Друг акцент от програмата са дните, посветени на френския писател Ромен Гари, който е живял в България, в рамките на които във Френския институт ще бъдат показани филмите по негови сюжети "Сияние на жена", "Чародеят" и "Книжарят".

Тази година фестивалът, който среща книгата и киното, ще се проведе между 10 октомври и 3 ноември в София и още шест града - Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?