Най-скъпият банан в света беше купен за 6.2 милиона долара на търг, съобщиха световните агенции. Става дума за плода, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, която предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк.
Новият собственик на творбата, озаглавена "Комикът", е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути Tron.
В изявление за "Сотбис" Сун каза: "Това не е просто изкуство. То представлява културен феномен, който създава мостове между световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност".
30-годишният Джъстин Сун обеща да изяде банана в уникално художествено преживяване и така да почете мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура. Преди три години името на предприемача нашумя в арт света, след като той придоби скулптурата "Носът" на Алберто Джакомети за 78,4 милиона долара.
Бананът предварително се очертаваше като една от звездите на есенните търгове в Ню Йорк. Творбата на провокативния художник Маурицио Кателан, която съществува в три екземпляра, поставя под въпрос понятието за изкуство и неговата стойност. За нея се говори много още от първото й излагане през 2019 г. в Маями, където друг художник я изяде, за да "изобличи" цената ѝ, която по това време беше "едва" 120 000 долара. Друг екземпляр бе дарен на музея "Гугенхайм" в Ню Йорк.
Още заглавието на Кателан загатва, че той е наясно с комедийния абсурд на оценката, която му дава пазарът. Освен това начинът, по който е залепен бананът, напомня стилизирано усмихнато лице, а банановата кора, както знаем, участва в най-популярните комедийни скечове.
Предварителната оценка на "Комикът" беше между 1 милион и 1,5 милиона долара.
Условията на продажбата включват сертификат за автентичност и инструкции как да се заменя плодът.
Бананът донесе по-висока сума от платените 4,2 милиона долара за творбата "Овален кабинет (Етюд)" на американската поп арт икона Рой Лихтенщайн. Ден по-рано аукционна къща "Кристис" продаде емблематичната картина "Империята на светлините" на Рене Магрит, за която бяха заплатени рекордните за художника и за произведение на сюрреализма 121 милиона долара.