След като инсталацията "Комикът" на Маурицио Кателан - банан, залепен с тиксо на стената - разтърси света със своята продажба на търг за 6.2 милиона долара, "Ню Йорк Таймс" разказва за тъмната страна на банана... и за човека зад него.
74-годишен имигрант от Дака, Бангладеш, е продал за 35 цента плода, който е използван за експонацията на аукциона в Sotheby's миналата седмица. А ако купите четири банана от неговата сергия в Манхатън, те струват само 1 долар: с отстъпка, пише вестникът.
Няколко дни след като криптомилионерът Джъстин Сун плати колосалната сума за произведението на съвременното изкуство (и изяде банана демонстративно пред камери), Шах Алам научава за сделката от репортер. И започва да плаче: "Аз съм беден човек, никога не съм виждал толкова пари."
Когато "Комикът" започва своя път от Арт Базел в Маями бийч през 2019-а, Маурицио Кателан купува бананите за творбата от местен супермаркет. По това време трите копия на концептуалното произведение се продават на цени между 120 000 и 150 000 долара - това е достатъчно да разбуни духовете в света на изкуството. Миналата сряда обаче аукционът в "Сотбис", започнал от стартова цена $ 800 000, надмина всички очаквания.
"Наистина, чувствам се фантастично", написа Кателан. "Търгът превърна това, което започна като изявление в Базел, в още по-абсурден глобален спектакъл." Като "горд собственик" на банана чрез социалните мрежи се определи и Сун, който два дни по-късно го изяде.
И никъде не бе споменат Алам. Въпреки че говорителката на "Сотбис" Карина Соколовски потвърди пред "Ню Йорк Таймс", че бананът е купен от неговата сергия в същия ден. Самият зарзаватчия не си спомня да е продавал някакъв по-специален плод.
Вдовецът Шах Алам е бил държавен чиновник в столицата на Бангладеш, Дака, преди да емигрира в САЩ през 2007 г. Целта му е да бъде по-близо до едното от двете си деца - омъжена дъщеря, която живее в Лонг Айлънд. Той обитава сутеренен апартамент в Бронкс, който дели с още петима мъже. За стаята си плаща месечен наем от 500 долара, обяснява Алам пред "Ню Йорк Таймс" на бенгалски. Смените му на сергията за плодове са по 12 часа, 4 дни седмично. За всеки час на крак собственикът му плаща 12 долара, или общо около 500 на седмица. Английският му е скромен и включва предимно имената и цените на артикулите, които продава - 3 ябълки за два долара, малка праскова - долар.
Алам никога не е влизал в Sotheby's, която се намира от отсрещната страна на улицата. Дори да влезе, не би могъл да се наслади на изкуството там: зрението му е силно увредено. Търговецът има нужда от операция на катаракта, която му е назначена през януари.
Шах Алам чувства иронията в "Комикът" на свой гръб. "Тези, които са го купили, що за хора са?", пита той, неразбирайки смисъла на инсталацията. "Не знаят ли какво е банан?"
След като научава за съдбата му, художникът Маурицио Кателан заяви, че оценява "ролята" на Алам в сделката: "Реакцията на продавача на банани ме развълнува дълбоко, подчертавайки как изкуството може да въздейства по неочаквани и дълбоки начини. Въпреки това, изкуството по своята същност не решава проблемите – ако беше така, щеше да е политика." Мултимилионерът Сун се произнесе по подобен начин: "Неговата роля в това произведение на изкуството не е незначителна" и нарече историята на Шах "трогателна".
Но за Алам нищо не се е променило след продажбата на банана. На неговата сергия все още четири банана струват един долар.
Междувременно анонимен дарител стартира кампания в GoFundMe, за да помогне на Алам, пише Artprice.bg. Под псевдонима "J S" той казва: "Наистина ли искаме да живеем в град, в който пренебрегваме уличен търговец, шокиран до сълзи от факта, че е станал обект на шега, включваща невероятна за него сума, докато се радваме на някакъв умник, измислил как да спечели $ 6 милиона от този виц? Ако това пълно и грубо безразличие не ни измъчва, то кое?" Анонимният благодетел обеща да удвои набраната сума. И заклейми изявлението на Кателан.
Събраните пари за момента надхвърлят 7600 долара, като "J S" е удвоил първите 5000, т.е. очаква се търговецът на плодове да получи над $ 12 000.