Бионсе стана коронованата кралица на наградите "Грами". На церемонията в Лос Анджелис тази нощ тя подобри исторически рекорд, принадлежал досега на унгарския диригент Дьорд Шолти (наричан във Великобритания, където е живял и работил, Джордж Шолти). 41-годишната певица прибави четири "грамофончета" към досегашната си колекция, с което общият брой на наградите ѝ от американската Национална звукозаписна академия стана 32. Рекордът на Шолти, запазил се в продължение на четвърт век, бе 31 статуетки, натрупани за много по-дълъг период от време. Той почина през 1997 г. на 85, като последната си награда спечели година след кончината си.
Бионсе е и рекордьорка по брой номинации - двамата със съпруга ѝ Джей-Зи имат по 88, като само тази година се състезаваше в девет категории. Тя спечели призовете за най-добра ритъм енд блус песен (Cuff It), най-добър запис на електронна денс музика за Break My Soul, най-добро традиционно аренби изпълнение за Plastic Off the Sofa и най-добър албум с електронна денс музика за Renaissance. Тя не беше в залата, когато изравни рекорда на Шолти още в началото на шоуто. Водещият Тревър Ноа каза, че певицата е на път за церемонията, но обвини трафика в Лос Анжелис, който й е попречил да стигне навреме, за да приеме трофея. След пристигането на Бионсе той поднесе "грамофончето" за най-добра аренби песен на масата й.
Докато съпругът ѝ я аплодираше на крака, певицата благодари на покойния си чичо, на родителите си, на Джей-Зи и на децата си за подкрепата. "Просто се опитвам да осъзная ставащото тази вечер. Искам да благодаря на Бог, затова че ме закриля. Благодаря ти, Боже", каза тя в емоционална реч на сцената.
Бионсе обаче за пореден път не успя да се пребори за главното отличие - албум на годината. Нейният Renaissance загуби в надпреварата с "30" на Адел, Voyage на АББА, Un Verano Sin Ti на Бед Бъни, Good Morning Gorgeous (Deluxe) на Мери Джей Блайдж, In These Silent Days на Чарли, Music of the Spheres на "Колдплей", Mr. Morale & the Big Steppers на Кендрик Ламар, Special на Лизо и Harry's House на Хари Стайлс. Триумфът бе за Стайлс, като бившият член на момчешката група One Direction не скри вълнението си. "В различни моменти от живота си съм слушал всеки от номинираните в категорията. Важно е да помним, че няма такова нещо като най-добър", сподели музикантът, който си тръгна от церемонията с три "грамофончета".
Феновете на Бионсе побързаха да изразят недоволството си в социалните мрежи, пишейки масово, че любимката им отново е "ограбена", отбелязва Ройтерс.
Американската блус певица и авторка на песни Бони Райт поднесе една от изненадите на вечерта, спечелвайки приза за песен на годината (връчвана на автора, не на изпълнителя) с Just Like That. Ветеранката, предпочетена в категорията пред попзвезди като Адел, Тейлър Суифт и Бионсе, получи отличието си от първата дама на САЩ Джил Байдън. Райт също си тръгна от церемонията с общо три статуетки.
Американската певица Лизо спечели приза "Запис на годината" с песента About Damn Time. Възторжената ѝ реч изправи на крака много от присъстващите, в това число Бионсе, Тейлър Суифт и Адел. Лизо посвети отличието си на покойния Принс.
За най-добър нов изпълнител бе призната 23-годишната джаз певица Самара Джой, сравнявана с икони като Ела Фицджералд, Били Холидей, Сара Вон и Нина Симон. По-рано през нощта тя спечели и "Грами" за най-добър джаз вокален албум.
Сам Смит и Ким Петрас спечелиха за най-добро изпълнение на поп дует/група група с песента си Unholy. Петрас каза, че Смит е искал тя да произнесе благодарствената реч, защото е първата транссексуална жена, която печели "Грами". Самият певец се е провъзгласил за небинарен. "Не мисля, че щях да бъда тук без Мадона", заяви Ким Петрас, изразявайки благодарност за подкрепата на звездата към ЛГБТК общността.
Актрисата Вайола Дейвис, отличена за най-добра аудиокнига с Finding Me, се присъедини към елитния клуб EGOT. Тя стана 18-ият човек в историята, лауреат на всички награди от "голямата четворка" - "Еми", "Грами", "Оскар" и "Тони"; главните отличия съответно за телевизия, музика, кино и театър. Към този престижен клуб принадлежат Одри Хепбърн, Мел Брукс, Андрю Лойд Уебър и Джон Гилгуд, и само двама цветнокожи преди нея, и двете жени - Упи Голдбърг и Дженифър Хъдзън.
Сред призьорите на вечерта се наредиха и Адел (най-добро солово поп изпълнение за Easy on Me), Уили Нелсън (най-добър кънтри албум и най-добро солово кънтри изпълнение), ветеранът Ози Озбърн, който наскоро обяви оттеглянето си от сцената (най-добър рок албум за Patient Number 9), Тейлър Суифт (най-добро музикално видео за All Too Well: The Short Film) и др.
Един от запомнящите се моменти на церемонията беше отбелязването на 50-годишнината на хип-хопа с 15-минутен трибют. На сцената излязоха звезди на жанра като Грандмастър Флаш, който изпълни фундаменталния си хит The Message, Run DMC, Ice T, Куин Латифа, Бъста Раймс, Нели, Миси Елиът, Лил Уейн, Salt'n'Pepa, LL Cool J.