Актрисата Блейк Лайвли заведе дело срещу режисьора на филма “Никога повече“ Джъстин Балдони и още няколко души, свързани с романтичната драма, като твърди, че е била подложена на сексуален тормоз и координирана кампания за накърняване на репутацията й заради това, че е разказала за отношението към нея на снимачната площадка, съобщи БТА, цитирайки Асошиейтед прес.
Искът е подаден в Ню Йорк само няколко часа след като Балдони и много от другите обвиняеми по делото на Лайвли заведоха иск срещу в. “Ню Йорк Таймс“ за клевета заради статия с нейните твърдения, като заявиха, че вестникът и звездата са тези, които провеждат координирана и целенасочена клеветническа кампания.
Съдебните дела са важно развитие на скандала, свързан с хитовия филм. Той предизвика голям отзвук в Холивуд и доведе до поредни дискусии за отношението към актрисите както на снимачните площадки, така и в медиите.
В иска на Лайвли се казва, че Балдони, продуцентската компания на филма Wayfarer Studios и други са участвали във “внимателно подготвена, координирана и ресурсно обезпечена репресивна схема, за да накарат нея и други да замълчат и да не говорят открито“.
Тя обвинява Балдони и студиото, че са предприели “многостепенен план“ за накърняване на репутацията й след среща, на която тя и съпругът й, актьорът Райън Рейнолдс, са се оплакали от “многократен сексуален тормоз и друго смущаващо поведение“ от страна на Балдони и продуцента Джейми Хийт, който също е посочен в двата иска.
Планът е включвал организиране на кампания в социалните мрежи и публикуване на критични новии за Блейк Лайвли.
Предполагаемото лошо отношение на снимачната площадка включва коментари от страна на Балдони за телата на Лайвли и други жени. В иска се казва също, че Балдони и Хийт “са обсъждали личните си сексуални преживявания и предишна своя пристрастеност към порно и са се опитали да окажат натиск върху Блейк Лайвли да разкрие подробности за интимния си живот“.
Адвокатът на Балдони Брайън Фридман не е отговорил на запитване за коментар по иска на Лайвли, но преди това той нарече твърденията й “напълно неверни, възмутителни и умишлено хапливи“.
Искът на Лайвли е подаден в същия ден с иска за клевета, заведен във Върховния съд на Лос Анджелис от Балдони и други лица срещу „Ню Йорк Таймс“. Те претендират за обезщетение от най-малко 250 млн. долара. Изданието застана на страната на авторите си и обяви, че планира “енергична защита“ срещу иска.
Написаната от Меган Туихи, Майк Макинтайър и Джули Тейт статия е публикувана точно след като Лайвли подаде жалба, каквато обикновено е предшественик на съдебен иск. Както в жалбата, така и в статията на "Ню Йорк Таймс" се твърди, че Балдони е привлякъл публицисти и кризисни мениджъри в план за унищожаване на репутацията на Лайвли, ако тя разгласи притесненията си от снимачната площадка.
В иска на Балдони се казва, че вестникът "е разчитал почти изцяло на непроверения и самоцелен разказ на Лайвли, като го е възпроизвел почти дословно, пренебрегвайки изобилие от доказателства, които противоречат на твърденията й и разкриват истинските й мотиви".
Говорителката на "Таймс" Даниел Роудс разпространи изявление, че историята е отразена щателно и отговорно. "Тя се основава на преглед на хиляди страници оригинални документи, включително текстовите съобщения и имейлите, които цитираме точно и подробно в статията. До момента Wayfarer Studios, г-н Балдони, другите участници в статията и техните представители не са посочили нито една грешка", се казва в изявлението.
Но в иска на Балдони и колегите му пък се казва, че ако "Таймс" наистина беше прегледал хилядите частни съобщения, за които твърди, че е получил, репортерите му щяха да видят неопровержими доказателства, че именно Лайвли, а не те, са участвали в изчислена клеветническа кампания.
Самата Блейк Лайвли не е ответник по делото, а само вестникът, дал гласност на твърденията й. Нейните адвокати заявяват, че нищо в този иск не променя каквото и да било по отношение на твърденията, изложени в жалбата на актрисата до Калифорнийския отдел за граждански права.