Цяла нощ аварийни екипи са работили в сградата на Народния театър „Иван Вазов“ след вчерашната буря с градушка и силен дъжд, за да може от днес и трите сцени да приемат публика. Както БТА съобщи, стихията е нанесла щети за милиони левове, чиито точен размер в момента се уточнява от комисия, назначена от директора Васил Василев.
„Това, което трябва да се случи, са два ремонта – единият върви, а другият ще е много сериозен, какъвто се оказа, че тук не е правен от 48 години насам. Всичко, което е необходимо, за да продължи театърът да работи в приемлив вид, е свършено. Надяваме се на адекватна реакция от страна на Министерство на културата и държавата като цяло, защото тази сграда като паметник на културата и при такъв тип авария не може да се оправи просто със замазване на нещата, а се изисква значителен ресурс, който ние нямаме“, коментира за в. „Сега“ пресаташето на Народния театър Велислава Кръстева. Преди 4 години там е имало козметичен ремонт, глътнал няколко милиона лева, но е бил "само замитане на проблемите под килима", каза тя.
Снощи публиката е била евакуирана от малката зала на театъра, където по ирония на съдбата се е играл спектакълът „Когато гръм удари“. Кръстева разказа, че за кратко време са били наводнени голяма част от фоайето и страничните пространства на Камерна сцена, а зрителите са били изведени поради опасения да не стане инцидент с инсталацията. Реална заплаха обаче не е имало нито за тях, нито за актьорите или техническия екип. На Голяма сцена също се е появил проблем с теч при кулисите. Тръбите от инсталацията са много стари и по особен начин вкарани в самите стени, отстраняването на повредата не е лесно, но и трите сцени ще работят по програма, обясни Велислава Кръстева. Сцена „Апостол Карамитев“ на IV етаж не е засегната.
Билетите от снощното представление могат да бъдат презаверени в срок от 7 дни на каса „Юг“ за друго по избор. „Да, когато гръм удари – сцената заглъхна, но… и „Не се гаси туй що не гасне“. А след всяка буря, има дъга...“, написаха в официалния си сайт от театъра с благодарност към публиката за проявеното разбиране.
Сериозно е пострадал и театър „Сълза и смях“. „Проблем е, че канализацията на ул. „Раковски“ е разположена по-високо от нивото на сградите. С помощта на съществуващите в инсталацията клапи по време на снощната премиера успяхме да предотвратим течовете отдолу, но отгоре покривът на балкона протече. За щастие, публиката не стана и не си тръгна“, разказа заместник-директорът Цветан Николов. Премиерно е била показана черната комедия по Анатолий Крим „Одървеният“ – също многозначително заглавие в снощното бедствие. От театъра са направили необходимото още тази вечер нормално да се състои сборният спектакъл на Мариус Куркински „Мариус 50“. „Ние не можем да си позволим да не играем, нямаме никаква държавна субсидия, а наемите, които получаваме като открита сцена, едва стигат за заплати и покриване на разходите по сградата“, каза Николов и апелира за помощ към фирми спонсори. „Ако някоя фирма за ремонт на покриви се отзове, ще сложим пред входа снимка на президента й“, не бе загубил чувството си за хумор той.
Директорът на Театър 199 Ани Монова също имаше главоболия снощи: "Както обикновено, когато вали силен дъжд, имаше наводнение в няколкото рискови помещения, което е заложено в архитектурните особености на театъра", обясни директорката на "култовото театрално мазе". Въпъреки че през лятото са внесени подобрения в системата от помпи в сградата, фоайето за зрители отново е било залято, заедно с някои други пространства, ползвани от персонала. Екипът е чистил до 19.45 ч., за да може публиката да влезе и в 20.00 ч. да започне пиесата на Яна Борисова "Г-н Нощ", която е била изиграна спокойно. "Като изключим притесненията за нас като домакини и за актьорите, материални щети няма", отчете Монова.
В театър „Българска армия“ спектакълът „Железният светилник“ безаварийно се е състоял въпреки дъжда. „Забавихме с 15-20 минути началото на представлението, за да изчакаме публиката да се събере, и салонът се напълни... През цялото време следяхме ситуацията. При нас щети няма“, сподели заместник-директорът на трупата, актьорът Йордан Алексиев. И в общинския театър „Възраждане“ положението е нормално. Залата е на втория етаж и там опасност няма, опасно е в ниското, където е помещението с декорите – върху тях има поражения, но „търпими“, каза директорът Роберт Янакиев. Малък градски театър „Зад канала“, който е в един от най-ниските райони на София и още се помни големият порой, наводнил го през 80-те, този път е невредим. Директорът на Операта акад. Пламен Карталов също бе спокоен. „Слава Богу, всичко при нас е както трябва“, лаконичен бе той.
Междувременно от Министерството на културата съобщиха, че при тях все още не е постъпило официално писмо от НТ „Иван Вазов“ с конкретно искане за съдействие за финансова подкрепа за ремонта. МК обаче е във връзка с ръководството му в лицето на директора Васил Василев и е готово да окаже пълно съдействие и подкрепа за възстановяването на сградата след бурята снощи, казва се в позицията на културното ведомство. „МК, като принципал на най-значимата и представителна българска театрална институция в страната, ще окаже пълно съдействие за възможно най-бързото изпълнение на съгласувателната процедура на аварийния ремонт на сградата, който директорът на националния културен институт обяви, че ще извърши. В допълнение, МК е готово да съдейства и с допълнителни финансови средства, в случай че такива са необходими“, уверяват оттам.