Медия без
политическа реклама

Червената къща отново отваря врати през октомври

Домът ателие на Андрей Николов посреща публиката с богата палитра от събития

25 Септ. 2024
Червената къща носи духа на своя собственик - големия български скулптор Андрей Николов.
Червената къща носи духа на своя собственик - големия български скулптор Андрей Николов.

След четири години мълчание Културен център "Червената къща" отново отваря врати през октомври. Богата и разнообразна програма дава старт на "Преоткриването", като публиката ще има възможност да гледа театър, танц, изобразително изкуство, да слуша музика в най-новото старо независимо пространството за култура на столичната улица "Любен Каравелов" 15.

От 2 до 4 октомври жителите и гостите на София ще могат за първи път да разгледат изложбата Alter Ego, с която авторът Пламен Христов демонстрира своето виждане за двойствеността на човешката природа.

На 3 октомври Ованес Торосян и Петко Венелинов ще изиграят спектакъла "Колега" – комедия за размисъл, разказваща историята на двама шофьори на маршрутки, които остават без работа и попадат в театъра като сценични работници.

Фестивалът "180 градуса" на Лабораторията за иновативно изкуство ще се състои от 5 до 7 октомври, като в последния ден вратите на Червената къща ще бъдат отворени за посетители. Форумът събира на едно място международни артисти от различни дисциплини, които търсят своите интерпретации по тазгодишната тема: tacet (лат. –  музикален термин, който означава, че даден инструмент или глас не звучи за дълъг период в произведението).

На 11 октомври студенти на проф. Ивайло Христов представят спектакъла "Суматоха" по Йордан Радичков, разказващ "за разните му там бели вълци, изгубени прасета, високомерни патки и хитри лисици", според думите на самия автор.

Кукленият спектакъл на Румен Гаванозов и Мила Коларова "Малката нула", отличен с награда "Икар" 2022 в категорията за постижения в кукленото изкуство, е вдъхновен от едноименното стихотворение на Джани Родари. Той ще бъде изигран в Червената къща на 13 октомври от 17.30 часа. В него Малката нула е изправена пред поредица от приключения в света на цифрите от 1 до 9.

Трагедия на несправедливостта, на отмъщението, на ценностите – "Медея" с режисьор Мартина Георгиева, ще могат да гледат зрителите премиерно на 16 октомври. Един архетипен женски образ, поставен пред дълбока морална дилема – дали в стремежа си за справедливост и отстояване на достойнство и чест да пожертва абсолютно всичко.

"Мъртвешки танц" – съвременна театрална постановка по христоматийното заглавие на Стриндберг с елементи на танцов, имерсивен театър и пърформанс на студенти от НБУ с режисьор Ивелина Колева, ще бъде в Червената къща на 20 октомври.

Актьорът Петър Петров-Перо излиза на сцената на Червената къща с нашумелия си моноспектакъл "Морфин" по Михаил Булгаков, режисиран от Кристина Беломорска. Той е планиран за 23 октомври от 19.30 часа. Театрално-визуалният спектакъл взема на мушка мястото на човека в света и изследва деструктивното разпадане на личността в битка между разума и чувствата, божественото и земното, реалното и нереалното.

Вечер на джаза с Росен Захариев и Александър Логозаров под името "Двама в лодка" ще зарадва публиката на 26 октомври от 20.00 часа. 

Още един спектакъл на Ованес Торосян е в програмата за октомври. Да останеш забравен, но да не можеш да си тръгнеш – DemoнЯ е представление, в което спомените и родовата памет се сблъскват със съвремието. То ще се играе на 27 октомври, отново от 19:30 часа.

Програмата на Червената къща е формирана въз основа на постъпилите артистични идеи през отворената покана за творчески предложения, публикувана през юни в страниците на Artvent и културния център. Мисията е да се даде възможност и поле за изява на млади артисти от всички сфери на сценичното изкуство, както и да развият и разширят мащабите на съвременното българско културно наследство. Зад нея стои арт директорът на пространството Петър Петров-Перо, а идеята за "Преоткриването" на един от символите на културата в София е на Artvent.

Предпремиерно за сезона Червената къща вече посрещна един от най-известните съвременни артисти в сферата на пантомимата – италианеца Паоло Нани, който представи пред публиката в София спектакъла си "Писмото" през септември.

 

Превратностите на съдбата

Червената къща е била дом и творческо ателие на скулптора Андрей Николов. По негова идея и скица архитект Иван Васильов проектира и издига сградата през 1929 г. Над входната врата стои надпис на италиански език: Voi che entrate qui lasciate ogni cattivo pensiero – "Вие, които влизате тук, оставете всяка лоша мисъл", позитивна перифраза на думите на Данте, с които започва неговата "Божествена комедия".

По желание на Андрей Николов след смъртта му къщата е дарена на държавата за стопанисване и извършване на обществени и културни дейности. Сградата е частично отчуждена през 1974 г., а две години по-късно синът на скулптора дарява и останалата част. През втората половина на 80-те и през 90-те години на миналия век къщата постепенно запада. В края на хилядолетието покривът тече, мазилката и повечето прозорци липсват. 

През 2000 г. с решение на Върховния административен съд части от имота са върнати на наследниците. След пълно реставриране, през 2004 г. тя става Център за култура и дебат. В периода до 2019-а къщата е средище на 450 спектакъла, 270 изложби, 650 дебата, 700 филмови прожекции, 350 публични лекции, 150 представяния на книги и литературни дискусии... Центърът за култура и дебат е принуден да затвори след 15 години дейност заради непосилен наем.

В разгара на пандемията от коронавирус през 2020 г. се разиграха известни драми около бъдещето на "Червената къща" и един-два спорадични опита за събития, организирани от държавата. Тогавашният културен министър Боил Банов заяви, че Националната художествена галерия притежава само 4/14 от имота, а останалите са реституирани на наследници, които дори публикуваха обяви за отдаване на част къщата под наем. В началото на 2020 г. пък Вежди Рашидов се похвали, че държавата най-сетне си е върнала "Червената къща" и тя ще стане къща-музей на скулптора. Нищо подобно не се случи.

По думите на Деян Ангелов от Artvent, те развиват новата си дейност в част от сградата, наета от частно лице - наследничка на Андрей Николов. Държавата, както обикновено, е абдикирала от задълженията си.

Artvent е компания, основана през март 2021 г. от Ваня Симонска, Атанас Боев и Велизар Величков, по-късно към тях се присъединяват Кирил Киров – Кико, актьорите Захари Бахаров и Деян Ангелов. Тя стои зад организацията на редица театрални и стендъп представления с участието на Теодора Духовникова, Иван Бърнев, Владимир Зомбори, Весела Бабинова, Елена Телбис, Бойко Кръстанов, Стефания Колева и др., както и на големи концерти като Любо Киров в "Арена София", Миро, "Като две капки вода: Финалът". По собствената им визитка до днес те са осъществили над 1000 събития в страната.

Последвайте ни и в google news бутон