След ремонта, вече без глъчката на книжарите, столичният площад „Славейков“ е доста по-чист, по-тих и по-празен. На много хора така им харесва повече. Въпреки това трябва да признаем, че напоследък Петко и Пенчо Славейкови изглеждаха малко отегчени на пейката си. Особено в този студ, когато наоколо не се мяркат майки с деца, ученически групи и желаещи да се снимат с тях. От петък обаче на площада отново е интересно - особено след като се стъмни. Тогава целият площад светва новогодишно и по китайски.
Художници и студенти от Китайската художествена академия в Ханджоу и Националната художествена академия в София използват един от най-популярните софийски площади, за да представят произведенията си. Поводът е натъпилата преди дни китайска Нова година.
Най-накрая се намери някакво (макар и временно) приложение на гигантските стоманени перголи, към които отдавна трябваше щяха да бъдат прикрепени елегантни дизайнерски лавици за книги. Сега под тях „плуват“ неонови риби, над тях „летят“ светещи пеперуди, а околовръст греят, трептят и осветяват искрящия сняг произведения на младите творци от Ханджоу и Софийската академия, съчетаващи елементи на традиционния китайски фенер, иновативни осветителни техники и сьвременни форми на изкуство.
Фенерите отразяват от древни времена изобретателноста, естетическото чувство и оригиналността на китайската нация. В Китай изкуството на ръчно изработените фенери е традиционен занаят с хилядолетна история. Той води начало си от династия Западен Хан (202 г. пр.н.е.-8 г.сл. Хр.), процъфтява по време на династията Тан (VI-X век) и постига най-голяма популярност при династиите Мин и Цин (XIV-XX век). Утилитарният днес предмет, който сме свикнали да се вее пред всеки китайски ресторант, е артистична форма, интегрираща декорация, реалистична живопис, абстрактни композиции, метафорични скулптурни форми и светлинни обекти с движещи се механизми.
Изложбата ще осветява площад "Славейков" чак до 14 март.